Probleem söömisega 10.10.01 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul on 3,5 aastane poeg, kes ei taha süüa.Alati on raskusi tema lauda saamisega. Ta ütleb, et ei taha süüa.Isegi kui on söönud hommikul suure vaevaga pudru ära ja päeval ei söö midagi,ütleb ikka õhtul ,et ei taha süüa.

Kui me siis ikkagi sööma hakkame,läheme alati riidu.Ta lihtsalt istub ,ei liiguta lusikatki.Tuletan talle meelde, et pane lusikaga toit suhu,ta paneb,liigutab mõned korrad suud ja jääb unistama.Tal läheb justkui meelest ära , et tuleb suud liigutada ja toit alla neelata.Ühte suutäit mälub ta meeldetuletuste saatel vähemalt 10 minutit.Alla neelamisega on ka suuri raskusi.Alla ühe tunni me kunagi söömisega hakkama ei saa.Mul on vahel tunne, et tal ei olegi kohta kust söök alla peab minema.Oleme seda arutanud, ta saab aru, et tuleb mäluda toitu, suud liigutada ja alla neelata, aga söögi ajal läheb meelest ära. Ma olen teda palunud ,et ta sööks rutem ja ei unistaks , oleme riielnud, miski ei aita. Söögi ajal läheme alati riidu ja isegi enne sööki ,kui ta jonnib , et ei taha süüa.

Ma ei sunni teda palju ja tihedalt sööma, mõnikord ainult 2 korda päevas, aga söömine ikka ei edene.Lasteaias sööb ka vähe ja unistab. Mida teha ? Olen mõelnud, et võib-olla peaksime minema lastepsühholoogi juurde.Või laskma tal olla söömata kuni endal tahtmine tuleb?(Kaal on tal normaalne.Külmetus haigusi pöeb ka tihti.Muidu igati tragi ja tubli poiss.)

Arst vastas:

dr Merle Paluste

Pediaater

Tallinna Lastehaigla, Telliskivi Perearstikeskus

Lugupeetud lapsevanem!

Püüdke selgitada milline toit lapsele meeldib. Kas olete kindel, et laps vahepeal liigselt ei " näksi". Kuna laps on normkaalus, siis järelikult peab ta sööma vajalikus koguses.Arvan,et te ei peaks last üldse sundima, jätke toit lihtsalt lauale. Psühholoogiga võiksite konsulteerida, kuid esialgu soovitaks minna ilma lapseta.