Silmaalused sinakad ja paistes 17.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu 2,6 a tütrel on juba nädalapäevad silmaalused sinakad ja ka paistes pisut. Paistetus on tugevam hommikul. Magamistoas ei ole palav ja ka aken ventilatsiooni reshiimil, seega palavusest ei tohiks see olla. Laps ise rõõmus ja reibas, millegi üle ei kurda. Kas tegemist võib olla raua puudusega? Mida peaksin ette võtma?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Silmalaugude turse võib kaasneda neeruhädadega, mille korral uriiniga kaotatakse valku. Sel juhul on paistes rohkem ülalaud. Silmaaluse piirkonna pastoossus, eriti hommikul, ei ole enamasti haiguse ilminguks vaid lapse omapära vedelikku silmaalusesse piirkonda koguda. Kui laps on muidu reibas, siis on neeruhäda ebatõenäone. Valgukaoga neeruhädade korral väheneks juba ka pissimiskordade arv ja laps pissiks vähe. Rauapuudus on selles vanusgrupis harv, sest enamus on selleks ajaks lutipudelist suutnud loobuda, lehmapiima juuakse mõistlikus koguses tassist ja lapsel on isu süüa ka muud toitu peale piima. Kui Teie laps sööb meeleldi liha ning kaaluiive on hea, on rauapuudus vähetõenäone. Kui mure jääb, on perearst kindlasti nõus korraldama vereanalüüsi.

Parimate soovidega

Heli Grünberg