isutus ja kõhukinnisus 08.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lugesin Teie kommentaare siin nii laste kõhukinnisuse kui ka isutuse kohta, aga täit vastust ei saanud. Tegemist on kaheaastase lapsega. Kuni aastaseni polnud isuga ja ka kõhuga mingeid probleeme, vastupidi-ideaalne. Algul hakkasid probleemid söömisega, aga panin selle kasvuraskuste, hammaste tuleku ja ka rinnaga söötmise arvele. Rinda ei anna u. 5 kuud enam, aga isu sellest tagasi ei tulnud, hakkas loobuma järjest kõikidest toiduainetest, k.a. toores juur- ja puuvili, piimatooted, jogurtid, pudrud. Ühesõnaga kõigest, mis aitaks tal kõhtu korras hoida. Sööb liha, saia, viinerit, praekartulit. Magusa sõber polegi väga. Hoidun pideva näksimise eest. Vedeliku ehk vett tarbib ka vähe, st ei vaja nagu. Sellest kõiges on muidugi nüüd juba üle kuu kõht täiesti kinni (enne seda roojas lihtsalt mittesöömisest harva, aga vähemalt ise) ja ka potikartus, korra nädalas tegin microlaxi lõpuks ja siit lugesin Teie soovituste kohaselt praegu gutalaxi kuuri. Kuna laps on hästi lõbus ja elav, terve ja ponsu, ma isu pärast ei muretseks, aga kõhukinnisus arvatavasti valest toitumusest teeb talle vaeva ja tuju sandiks . Tean, et ka rauapuudus võib tekitada isutust, kas mul on õigus nõuda perearsti käest analüüse selle jaoks või kelle poole üldse pöörduda, kas üldse psühholoogi, sest praeguse gutalaxi kuuri ajal suudab ta ka vaat` et lõpmatuseni kinni hoida. Nutab ja karjub aiai, sest ta on rooja nii palju sisse kogunud, kuigi mingit veritsemist ja vist ka haavandeid ei oska veel kahtlustada. Mis teha ?!
Ette tänades

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel on tõenäoliselt tekkinud potikartus, kuna on tõenäoliselt valuliku roojamise kogemus. Piisab ühestki korrast. Samas probleemi lahenemine võib võtta mitu kuud. Kui kõva roojamassi on kogunenud palju, on tõesti vaja Microlaxi abi kogunenud rooja väljutamiseks. Vahel ei piisa Microlaxistki ja siis on vaja klistiiri. Seejärel saab alles jätkata Guttalaxi ja seejärel näiteks Duphalaciga. Duphalaci algannus 2a. vanusel võiks olla 10 ml, annust võib suurendada kui effekti ei ole. On oluline saada roojamass nii vedelaks, et kinni hoida ei jõua. Kõige õigem on pöörduda laste mao-sooletrakti haiguste arsti e. gastroenteroloogi vastuvõtule. Vahel on vaja ka laste psühholoogi head nõu. Laste gastroenteroloogide vastuvõtud on Tallinna Lastehaiglas ja Kliinikumi lastekliinikus, registratuur 7 319 100, dr. Tiina Rägo.
Kui probleem püsib, on perearst kindlasti nõus last konsultatsioonile saatma.

Edu soovides

Heli Grünberg