naistehädad väikesel tüdrukul 30.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Ei tea, kas pöördun õige arsti poole, aga kuna tegu lapsega, siis ehk oskate aidata. Tütar 2,5 aastane. Juba mitu kuud olen tähele pannud, et lapsel jalgevahe punetab. Mähkmeid pole kandnud juba üle poole aasta. Välimised häbememokkad on punased ja paha lõhna tuleb. Pesen teda igal õhtul ja vahest ka mitu korda päevas lihtsalt veega. Kuivatamiseks on tal isiklik rätik. Vahest on hommikuks häbememokkade vahel kollakat lima, kuigi õhtul pesime puhtaks ja magas palja pepuga. Olen rääkinud ka perearstiga, tema lasi teha uriinianalüüsi. Analüüs oli korras. Kas on põhjust muretsemiks või on see tavaline asi?

Kena päeva jätku!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Päris tavaline olukord see ei ole. Üks võimalik põhjus, miks punetus ja sekreedieritus võib püsida, on näiteks väikesed linaluussid ehk enteroobiused. Viimased ei ole lastel mitte harvad. Sage seebiga pesemine võib ka olla põhjuseks. Tundub küll, et pesete veega. Pesemiseks sobib seebi asemel intiimgeel ja sedagi ei ole vaja kasutada iga päev. Allergilistel lastel on sagedamini selliseid probleeme.
Kui enterobioosi ei ole, võtaksin eritisest külvi mikroobidele ja seentele. Seejärel saab otsustada, kas kasutada seentele/mikroobidele toimivaid kreeme.

Lugupidamisega

Heli Grünberg