neljakuusel kõhukinnisus?? 22.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Olen mures oma neljakuuse poja pärast. Alates mai algusest olema hädas kakamisega, sinnani nagu erilisi probleeme ei onud vahel harva jäi päev vahele siis vähemalt ei valmistanud see talle piina.
Laps sündis jaanuari keskel keiserlõike teel. Kuu lõpust alates hakkasin rinnapiimale lisaks andma pilttit. Kolme kuusena proovisin anda juurvilja püreed porgand ja kartul, kuid jätsin ära kuna ta ei tahtund, banaani sai ka mitte palju, see maitses. Esimest korda oligi kõht kinni mai alguses, siis korra kakas. Sellest alates ongi probleem perearsti õde soovitas anda rohkem süüa, et poisslaps ei saa kõhtu täis soovitas anda lisaks mannaputru(vedelat), porgandi-kartuli püreed, mehusid, nendega siis alustasime mai esimese nädala lõpul. Minu viga ehk see, et tegin putru lahjendatud lehmapiimaga.
Siis ei kakanu laps korralikult enne kui olima pannud talle mikrolaxi nädala pärast s.o 15 mai. siis oli tal valus ja nuttis palju kui kakas, kuigi see kaka niiväga kõva ei olnud pigem selline paks pudru, vahepeal oli mähkus lihtsalt sellised kakatükid et nagu natuke oli punnitanud ühe sutsu eest ära ja kõik.
Nüüd kui neli kuud täis sai jätsin rinna ära kuna mul on kätes juba lapse sünnist saati tugev liigesepõletik, et saaks alustada oma käte raviga.
Nüüd esmaspäeval käisime arsti juures ja muutsime menüü täielikult kuna arst arvas et ei talu piima. Menüüks jäi porgand kapsas väheselmääral kartul, kaerahelves ja tatar veega, puuviljad pirn õun virsikumahl ja ploom.
Andsin ploomimehu, kraapisin pirni, sõime püreed ja kaerahelbeputru ja andsin palju juua. Lisaks sai ka kalamaksaõli. Muutust ei mingisugust. Neljapäeva hommikul tegin talle uuesti mikrolaxi sest vahe oli juba jälle kolm päeva. Siis päeva peale kakas mitu korda ja korralikult aga ikka koos nutuga, oli näha et tal on valus, siis oli kaka juba selline savi moodi ikka kõvem kui eelmine kord aga läks iga järgneva korraga pehmemaks. Neljapäevast alates saime lisaks duphalaci. Alususeks 5ml hommikul ja 5ml õhtul kuni laupäevani sellest abi ei olnud tegime jälle mikrolaxi, sest näen et laps punnitab ja jälle sellise väikese tükikese ja kõik. Mikrolaxiga saime selle kaka jälle tehtud küll suure kisa ja vaevaga. Alguses olid ikka selliśed kõvemad pabula moodi pärast suur hulk pehmet kakat.
Nüüd omaenese tarkusest jätsin kõik muu ära jätsin ainult piltti ja mehud, kas tegin õieti ei tea. Mida arvate teie? Kas tahke toit tuli talle äkki liiga vara? Oma arst arvas siin esmaspäeval, et kõhulihased on nõrgad ja jalad( natuke spasmis) tugevad, et siis ka raske kakada.Ta lükkab ennast küll kui pulk sirgu kui see kaka tulema hakkab. Ja ka öösiti on hakanud väga rahutult magama.
Loodan et oskate kuidagi nõu anda kuidas on õige edasi toimida, et laps ei oleks vaevas ja kõht korralikult läbi käiks?
Aitäh.
Piret.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõigepealt , kirjelduse järgi tundub, et lapsel on tõepoolest kõhukinnisus. On ka imikuid, kes roojavad küll mitme päeva järel, aga roe ei ole kõva või pabulatena ning roojamine ei ole valu ja vaevaga. Sellistel puhkudel ei ole imikul mitte kõhukinnisust. Rinnapiim imendub nii hästi, et jääki ei jää ja imik ei rooja mitte iga päev.
Kuna Teie lapsel tundub kirjelduse järgi, et roe on pabulatena, siis on ka kõhukinnisus. Esmalt toidust. Alla 4-kuusele ei anta lisatoitu- mannaputru/körti päris kindlasti kohe mitte. Ka kõhukinnisusega imikutele mitte. Toidusk on rinnapiim või imiku piimasegu. 4-kuud on esimene vanus, kus lisaks võib hakata andma kartulipüreed teelusikatäiset alates ja kogust tasapisi suurendades, seejärel tuleb kartulile juurde näiteks lillkapsas, siis porgand. Vahel tekib pärast porgandi lisamist nahalöövet, sel juhul tuleks porgand püreest välja jätta. Juurviljapüree kogus suureneb umbes 100-150 grammini. Järgmisena võib anda puuviljapüreed. Putrudest sobib 4-kuusele riisihelbe, tatrahelbe või hirsipuder. 7-kuusele peaks kindlasti lisanduma juurviljapüreesse liha (taine sea- või kanaliha näiteks). Lehmapiima, või nagu nüüd noored emad ütlevad-poepiima, võiks laps hakata saama pärast aastaseks saamist. Putru võib lapsele keeta lehmapiimaga. Eestimaine jogurt sobiks 10.- 11. elukuul. Kohupiim ja muna võiksid menüsse tulla samuti pärast lapse aastaseks saamist. Niipalju terve imiku toitmissoovitustest.
Kõhukinnisusega imikutele soovitame juba enne 4-kuuseks saamist hakata andma õuna- ja pirnipüreed ning erinevalt selle probleemita imikutest, võiks imikule ka vett joota. Kui püree ei aita, nii nagu Teie lapsel ka tundub olevat, lisame Duphalaci. Duphalaci antakse hommikul teelusikatäis ja kui tuelmust ei ole, suurendatakse Duphalaci annust näiteks 2 teelusikatäieni hoomikul. Duphalaci annusel ei ole nn. ülemist piiri, sest ta ei imendu soolest edasi ja üledoseerimise ohtu ei teki. Duphalaci antakse orienteeruvalt 1-1,5 kuud. Mikrolax on rohkem "kiirabi", kui tihket roojamassi väga palju kogunenud. Regulaarselt Mikrolaxi ei kasutata. Enamasti on kõhukinnisus funktsionaalne st. sooles ei ole mingit arenguhäiret. Vahel väga harva võib kõhukinnisus olla ka kaasasündinud soolemuutustest tingitud. Sel juhul ei võta imik enamasti ka kaalus hästi juurde ja kõhukinnisus püsib visalt.
Teil soovitaksin siiski jätkata Duphalaci nt. 10 ml hommikul+ õunapüree+pirnipüree. Rahutu une võimalikke põhjusi on palju. Vahel on põhjuseks sünnil läbitehtud hapnikuvaegus. Vajaksin lisaandmeid, et midagi täpsemalt arvata. Nt. milline oli (Apgari) hinne sünnil, miks tehti keisrilõige jt. Kui on võimalik, tulge vastuvõtule. Ilma last nägemata, ei saa kõigi detailide osas nõu anda. Registratuuri tel. 7 319 100. Kui lapse probleemid püsivad on perearst kindlasti nõus saatma.

Edu soovides
Heli Grünberg