kas võib ola stomatiit 8 kuusel pojal? 06.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere Dr. Heli Grünberg
reile märkasin lapse suu ümber laigukesi, nagu oleks herpes, aga väiksem, nagu punn laiali valgunud krobeliseks, neid paar tükki tal. hommikul ärgate lapse suuümber valge ja huuled ka natuke, nagu tükid, ei söönud piima öösel ega midagi. huuled tundusid natuke punakad olevat seespool, selle koha pealt kus huuled kokku puutuvad. nüüd ärgates avastasin et suu natuke haiseb, nagu nii nagu peale ärkamist suurematel inimestel, selline imelik hais. hambaid on 3 suus. üks alumistest hammastes on ka natuke kõveralt kasvanud teisele peale, ja hambad on teravad. nüüd nägin ka et taga keelepeal valged tükid. laps topib käed suhu ja paneb kurku, nagu ajaks oksendama ennast, aga niisama ka öögiks. kas võib olla ka mingi võõrkeha kurgus? soor on meid koguaeg kummitanud, arst rääkis et see ei lähegi ära. aga ei usu et soor. mis see olla veel võiks? kas stomatiit? mis ma tegema peaksin?
suur tänu teile

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Pean küll kohe alguses ütlema, et ilma ise nägemata ei ole üldse õige arvata, millega tegemist. Kirjelduse järgi võiks suu ümber olla pindmine nahamädapõletik. Esmalt tekivad väikesed punased laigud, mille keskele ilmuvad villikesed. Villid lõhkevad ja najale tekivad koorikud. Villikeste staadiumis meenutab herpest. Niisugune naha mädapõletik aga ei põhjusta valgeid tükke keelele. Selles vanuses lastel võib esineda ka suu limaskesta põletikku ehk stomatiiti. Enamasti kaasneb aga stomatiidiga palavik, suu limaskestal on valulikud villid kas kurgukaartel, pehmel suulael või rohkem keelel, igemetel, huultel (herpes). Kirjelduse järgi stomatiit ei tundu olevat. Nii nagu alguses mainisin, ei saa ilma nägemata täpselt arvata, millega tegemist. Kindlasti on perearst nõus suunama lastearsti konsultatsioonile.

Parimate soovidega

Heli Grünberg