(Pael)uss? 01.10.01 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

9-kuune laps kakas. Mähkmeid vahetades avanes jube pilt - mingi ussilaadne lapse poolt laiaks istutud (või oligi lai?) elukas mähkmes. Läksime kohe arsti juurde ja saatsime eluka laborisse. Kirjeldan: musta peaga (see võis olla ka lülikoht), ümbermõõt 4 mm, pikkus 1.5-2 cm, läbipaistev kest, mille sees triibud või lülid, pikkuse kohta nii palju, et see polnud konkreetne sabaots, vaid könt. See elukas ei olnud kaka sees, vaid natuke eemal pepu koha peal. Arst konsulteeris laborandiga ja too oli arvanud, et kui ka on mingi uss, siis kuskilt riietest tulnud. Viisime ka kakaproovi, kuid kuna arst ei öelnud ja ise ei teadnud, et peab olema värske ja soe kaka (beebi ei kaka ju tellimise peale ja kiirelt ei ole võimalik polikliinikusse jõuda), siis viisime eelmisel õhtul kogutud ja külmikus hoitud kaka laborisse. Vastus ei ole veel tulnud, aga siit loetu põhjal ei peaks see (mittevärske kaka) ussimune näitama, kui neid seal ka on. Kuna meie arst on venelanna, ei saanud ta vist aru, kui ütlesin, et meil ei olnud värske kaka, küsisin ka analüüsitava "ussi" kohta, mida, nagu ma tema jutust aru sain, laboris ei uuritudki, lihtsalt arvati, et ei ole "seest" tulnud. Mida nüüd edasi teha või kuhu pöörduda? Lapsel on viimasel ajal kõhuvalusid olnud ja allergiat (toidus pole midagi muutunud), samuti kehvveresus (leidsin materjalid paelusside tunnuste kohta).

Arst vastas:

dr Merle Paluste

Pediaater

Tallinna Lastehaigla, Telliskivi Perearstikeskus

Lugupeetud lapsevanem!

Tagantjärele öelda, millega oli tegemist on muidugi väga raske. Ka teie poolt kirjeldatud paelussi tunnused võivad esineda veel vähemalt kümne haiguse puhul. Peaksite pöörduma gastroenteroloogi vastuvõtule(vajalik perearsti saatekiri)