Kaltsium 11.04.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kuna minu 1,5-aastane tütar ei saa allergia tõttu üldse piimatooteid, siis palju peaksin talle juurde andma kaltsiumi? Muudest toiduainetest saab ta riisi, tatart, hirssi, kartulit, kana- ja sealiha, kaalikat, ploomimahla, värsket kurki, leiba, lillkapsast, brokolit. Rinda saab veel 2x päevas. Kuna menüü on üsna kasin ja ta puuvilju ka eriti ei armasta, kas peaksin siis ka muid vitamiine juurde andma?

Kui palju üldse sellises vanuses laps saab rinnapiimast kasulikke "asju"? Või on tissitamine nüüd lihtsalt läheduse jms vajaduse rahuldamine? Üsna kurnav on selline pikaajaline enda menüü piiramine, piimatooted olengi jälle oma menüüsse võtnud, seega nagu teeksin rinnaandmisega lapsele hoopis kahju? Või peaksin siiski enda toitumist kontrollima ja lapsele igal juhul rinda edasi andma?

Tänan vastuste eest, Anneli.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt rinnapiimast- teisel eluaastal ei saa laps rinnapiimast enam kõike vajalikku, isegi toiduenergiat on vähevõitu ja teisel eluaastal võib rinnapiimaga toitmise lõpetada. Lapse menüüd analüüsides jääb tal puudu kaltsiumist ja ikka seetõttu, et piimatooteid menüüs ei ole. Selles vanuses laps vajab luukonna normaalseks arenguks 400-500 mg kaltsiumi päevas. Kui on jätkuvalt vajadus piimatooted menüüst välja jätta, ei jäägi muud üle, kui kaltsiumi lisaks anda. Enamasti, aga kahjuks mitte kõigil juhtudel, paraneb teisel eluaastal tunduvalt lehmapiimavalgu taluvus. Kindlasti olete last raviva laste allergoloogiga juba nõu pidanud, millal laps võiks hakata piimatooteid proovima. Lapse praegune menüü ei vaja veel lisaks vitamiine. Laps saab siiski pisut mahla ja juurvilja sööb ta ka piisavalt. Vähemalt tundub kirjelduse järgi nii. Erandiks on vitamiin D. Õues liikumine võib küll piisav olla, aga päikest on kahjuks liialt vähe. Ka teisel eluaastal vajaks laps vitamiin D 5 tilka ehk 400 RÜ päevas.
Edu soovides
Heli Grünberg