rinnaga toitmine 22.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tänan eelnevalt saadud abi eest.
Nüüd on mure järgmine.Poja saab nädala pärast 6 kuuseks.Sündimisest saati sõi 7minutit rinda ja vahe oli 2 tundi.Mingi aeg hakkas 5 min.sööma ja vahed jäid endiseks.On juhtunud ka pikemaid söögivahesid.Kaalus on siiamaani hästi juurde võtnud.Üle 700 gr kuus.Nüüd on päevased söömad jäänud 3 minuti peale ja vahed endiselt ligi 2 t.aga juhtub vahel vähem.Öösiti endiselt 5 min.söögivahed üldiselt üle 2 t.Tundub ,et kõht jääb päeval tühjaks.Olen väikestviisi proovinud harjutada lisa toitu .Annan paarikümne grammi kaupa kartulit,lillkapsast püreena ja siis rinda peale iga lõuna aeg,aga sellest on vaid lõunaks.Kas peaksin pakkuma juurde ka rpa-d teistel söögi kordadel.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kui viimasel ajal sööb laps väga lühikest aega ja Teil on tunne, et kõht jääb tühjaks (laps on rahutu?) võib põhjuseks olla rinnapiima vähesus. 6 kuusele võib ja peabki juba lisatoitu andma. Kartuli-lillkapsa püree sobib hästi. Lisada võib ettevaatlikult veel porgandi. Paljud, aga mitte kõik, ei talu porgandit. Tekib põskede karedus või nahalööve. Lisatoitu antakse enne rinnaga toitmist. Paari-kolme nädala pärast hakake juurviljapüreesse lisama ka keedetud või hautatud kana- või sealiha. Esialgu pool teelusikatäit ja seejärel suurendage kogust umbes 10-15 grammini päevas. Samuti võib pärast püreega harjumist hakata putru andma (riisihelbed, tatar). Putru võib teha lehmapiimaga. Lehmapiim või nagu enamus noori emasid viimasel ajal ütleb-poepiima, on soovitatav joogiks toidu kõrvale anda alles pärast aastaseks saamist.
Parimate soovidega
Heli Grünberg