immunsüsteemi tugevdamine lapsel 18.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Laps on 6 aastane ja igal sügisel on ta olnud korduvalt haige. Nii kui lasteaeda läheme hakkab haiguse rida pihta. Tavaliselt esimesel nädalal on suurem haigus, teisel soovitab arst veel kodus olla ja kolmanda hoian ta igaks juhuks veel kodus. Nii siis 3 nädalat kodus. Laseaeda minnes saab ta seal käija nädalakese kui jälle köha/nohu jne. Ja uuesti 3 nädalat kodus. Eelmise aastal jätsime lasteaia jõuludest pooleli ja laps on siiani terve. Kuid sellel aastal peaks ta kindlast lasteaias käime kuna on kooliks ettevalmistamine. Kuidas nüüd toimida, kuidas karastada, kas anda vitamiine. Kõikidel suvedel on laps olnud kodus ja palju rannas viibinud. Värsket õhku ja õues viibimist lihtsalt rohkem juurde ei saa lisada.
Ette tänades.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Eelkoolieas on nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal veel suhteliselt vähe kaitsvaid antikehi. Seetõttu põevad selles vanuses sageli nii viirusinfektsioone. Tavaliseks loetakse 8-9 hingamisteede infektsiooni- nohu-köha aastas. Koolieas hakkab kaitsvate antikehade hulk hingamisteede limaskestal enamusel jõudma täiskasvanu tasemele ja nohu-köha põdemised jäävad enamusel harvemaks. Karastamine ja muud abinõud, mida me üldtugevdavaks loeme, olulisel määral ei aita. Olete seda isegi kogenud. Terved lapsed, kes saavad tavalist mitmekesist toitu, ei vaja lisaks ka vitamiine. Erandiks on ainult imikud, kes vajavad lisaks vitamiin D. Proovitud on ka punast päevakübarat. Viimasel arvatakse olevat immuunsüsteemi mõjutavat toimet. Kuid viimased uurimused on näidanud, et punast päevakübarat ei soovitata anda haiguse ärahoidmiseks. Soovitatakse anda alles siis, kui viirushaigus annab juba esimesi ilminguid. Vanusega sage viiruinfektsioonide põdemine harveneb, loodetavasti juba järgneval talvel. Immuunsüsteemi puudulikkuse-haiguste korral põevad lapsed kas sageli mädainfektsioone või põevad alati väga raskelt.
Edu ja kannatlikkust soovides
Heli Grünberg