lapse kaka vesine 27.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline probleem, et 5-kuusel imikul on kaka umbes teisest elukuust alates kogu aeg väga vesine ja sageli tulebki kakades lisaks vesisele kohupiimataolisele massile üsna palju lihtsalt kollakat vahutavat vedelikku (ja tuleb lisada, et see lõhnab vägagi halvasti). Kakab ta küllaltki sageli ja rohkelt, umbes 4 - 5 korda päevas. Mõnikord on väljaheide olnud ka limane, mõnikord (harva) kergelt rohekas. Kakamise juurde käib ka küllaltki tugev punnitamine ja mõnikord nutt, muidu gaasivaevusi ma lapsel ei tähelda. Laps sööb ainult rinnapiima, kaaluiive on kogu aeg olnud hea (vähemalt 1 kg kuus). Olen enda menüüd korrigeerinud, jätnud ära piimatooted jne, aga mingit muutust ma ei näe. Perearst on arvamusel, et võib-olla on probleem selles, et lapsel hakkavad hambad tulema (?) - praeguseks pole lapsel küll veel ühtki hammast lõikunud. Ja et see on olnud nii juba mitu kuud, siis olen üsna mures. Kas peaks siiski tegema mingeid analüüse või millest niisugune asi võiks olla tingitud? Või muretsen hoopis asjatult?
Suur tänu Teile vastuse eest! Murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hammaste lõikumine ei põhjusta kuid kestvaid seedehäireid. Rooja analüüs-koprogramm- on üks võimalus saada infot juurde kõhulahtisuse võimalike põhjuste kohta. Roojamise sagedus ei tundu seejuures olevat häirivalt sage- rinnapiimatoidul olev imik võib roojata iga toitmiskorra järel. Kuna kaaluiive on olnud hea, ei imendumishäiretega kulgevad haigused tõenäosed. Olete ise juba ära teinud nn. väljalülitamise testi lehmapiimavalgu talumatusele. Rooja iseloom ei ole muutunud pärast seda, kui lülitasite oma toidust piimatooted välja.
Edu,
Heli Grünberg