Kõhulahtisus 14.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere lgp.dr.Heli Grünberg!

Selline mure:1-aastasel lapsel on teist päeva järjest kõht lahti.Seda meil varemgi juhtunud,kuid nüüd on ikka hoopis hullusti.Väljaheide on vedel,tume-hele segamini,limane,sisaldab toidutükke.Eilse päeva jooksul kakas niimoodi kolm korda ja iga kord oli seda väga palju,nii,et mähkmed ei pidanud kinni.Täna hommikul oli sama lugu,ainult lima ei olnud enam nii palju ja värv oli ühtlasem.Meie arst on varem soovitanud kõhulahtisuse korral Smectat.Elame aga hetkel sellises paigas,kus apteeki pole.Loodetavasti abikaasa saab täna apteeki minna.Kas Teie soovitaksite ka Smectat või midagi muud?
Millest võib selline kõhulahtisus olla?
Andsin talle eelmine päev suppi,putru,piima.Andsin ka lastetoitu:mustikapüree kohupiimaga,firma Hame.Andsin seda esmakordselt,ehk võis sellest püreest olla.
Laps on nädala ka nohus olnud.
Mida lapsele võiks süüa anda kõhulahtisuse ajal?

Ette tänades,lugupidamisega:
Annika

Mida soovitate lapsele süüa anda kõhulahtisuse ajal?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Laps vajab kõhulahtisuse ajal vedelikku rohkem kui tavaliselt. Joogiks sobib suhkruta või vähemagus tee, gaasita mineraalvesi. 1-aastane on kaaluga umbes 10 kg ja vedelikku on vaja vähemalt 1 l ööpäevas. Joota võiks väikeste portsudena ja sageli. Toiduks sobib riisipuder, mustikajogurt, kartulipüree, keefir. Piimaga võiks pisut oodata, kuni kõhulahtisus möödas. Smecta sobib kõhulahtisuse korral. Arvestades, et eelnevalt oli lapsel nohu, võib lapse kõhulahtisuse põhjuseks olla viirus. Kui laps muutub loiuks või joob vähe või koguni keeldub joogist, on vaja küll haigla lasteosakonda minna.

Head paranemist!
Heli Grünberg