hemoglobiin 13.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu mure järgmine, nimelt lükati meil adenoidi op edasi kuna lapsel (2a2k) Hgl tase liiga madal (105). Nüüd võtame Tothema rohtu ja loodame et järgmisel nädalal on tase kõrgem. Täna aga üks tuttav rääkis,et ka ussid võivad Hgl madalaks lüüa. Kas vastab see tõele? Kuidas on üldse võimalik usside olemasolu kindlaks teha? kas ainult lab? Siis veel selline küsimus. Käisime ka neuroloogi juures natukene aega tagasi, tuli ka juttu verest ja ütlesin,et Hgl madal, (mure mille pärast läksin,oli et laps räägib vähe), tema ütles et pean lähemalt uurida laskma Hgl, et siis võib ka sealt midagi selguda. Olen aga unustanud, et mida sealt Hgl uurida, kas äkki ka teie oskaksite nõu anda.
Ette tänades

Gretsu emme

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Ainult hemoglobiini väärtusest on vähe, et arvata madalapoolse hemoglobiini võimalikku põhjust. Oleks vaja veel lisaks teisi näitajaid. Selles vanusgrupis on kõige sagedasem, kuigi mitte ainuke madala hemoglobiini põhjus, rohke lehmapiima tarvitamine, sageli veel lutipudelist. Kui lapsel on veel lutipudel ja ta ka öösel saab veel lutist piima, siis on ta toiduenergia piimaga kenasti kaetud ja muud toitu laps eriti ei võta. Ka kõige paremat rauallikat, liha, söövad need lapsed sageli väga vähe. Ussidest tuleb arvesse ainult laius. Lastel kõige sagedamini esinevad naaskelasabad mingit aneemiat ei põhjusta. Kui Te just Peipsiäärsest piirkonnast ei ole ning pole ka suured kalasööjad, siis ei ole ka laiussi aneemia põhjuseks alust arvata. Seni ei ole leitud otsest seost madalapoolse hemoglobiini ja kõne arengu häirete vahel. Nagu juba eespool märkisin, oleks vaja lisaandmeid, et põhjuse osas selgust juurde saada. Eelkõige kerkib küsimus, kas aneemia on rauapuuduslik. Tulge palun vastuvõtule, kui on soovi ja võimalust. Registratuur 7 319 508. Teisipäeviti telefon 7 319 678, kell 11.30-14.00

Heade soovidega
Heli Grünberg