lisatoit 3-e kuusele 12.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Lastearst käskis madala kaaluiibe tõttu minu 3-e kuusele lapsele hakata lisa andma juurvilja ja puuvilja näol. Unustasin aga küsimata, et millise juurviljaga oleks kõige parem alustada ja kui kaua võtab harjumine aega.
Kas alustada tuleks ühest komponendist, või võib hakata tegema mitmest asjast kokku püreesid?

Piret

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõigepealt, lisatoitu soovitatakse anda mitte enne 4-kuuseks saamist ja mitte hiljem kui 6-kuusele imikule. Nii et võiks veel pisut oodata. Madala kaaluiibe põhjused tahaksid küll läbimõtlemist. Mida imik praegu saab? Kas on rinnapiima vähe? Kui suur on ööpäevas söödud rinnapiima või piimasegu kogus? Viimast ei ole väga raske kokku arvestada. Selles vanuses laps peaks saama orienteeruvalt 700 -900 ml piimasegu ööpäevas. Kui tihti roojab? Kuidas edeneb pikkuskasv? Vähesel kaaluiibel on oma põhjus.
Lisatoidu andmist alsutatakse kas pudrust või juurviljapüreest. Lisatoitu antakse lusikast, enne rinda või piimasegu. Üks uus toit korrraga või juurviljapüree komponent korraga. Kõigepealt kartulipüree teelusikatäiest peale, kogust iga
päevaga pisut suurendades. Nädala pärast lisatakse nt. lillkapsas ja siis nt. porgand. Porgandile on päris paljudel allergiat- võib tekkida näiteks nahalööve. Kui lapsel on kaaluga probleeme, võib alustada hoopis pudruga nt. riisihelbe puder, tatrapuder. Mannapudruga ei soovitaks alustada- jällegi osadel allergia põhjuseks. 6-kuune peaks hakkama ka liha saama. Liha hakitakse peeneks ja lisatakse juurviljapüreesse, algul umbes 5 g, hiljem 15-20 g.
Edu,
Heli Grünberg