Mure arsti pärast 11.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Tundub, et see ei ole küll äkki õige koht, kust oma murele lahendust otsida, kuid kuna olete E Lastearstide Seltsi juhatuses, siis ehk oskate siiski natuke nõu anda.
Mure järgmine: Elasin kuni 2003.a kevadeni Tallinnas. Kolisime Teise maakonda, päris maakohta elama. 2 nädalat tagasi sündis perre teine laps. Esimene on 10-aastane. Sünnitasin Tallinnas. 35.nädalal diagnoositi mul gestatsioonidiabeet. Haiglast väljakirjutamisel kästi kahe nädala jooksul kohalik laste või perearst koju kutsuda. Kohapeal on siin ainult 1 FIEst perearst, kes teatas, et tema ei tea küll, et nii ruttu peaks last vaktsineerima või vaatama ja palus tulla 1 kuu pärast oma vastuvõtule. Peale selle ütles ta et lapse naba ei tohi saialilletinktuuriga puhastada, kuigi keskhaigla lastearst just seda soovitas, apteegis samuti; beebil on suus nn piimahelbed ja ta käskis booraksglütseriiniga suud puhastada- apteegitädi ütles aga, et see on ammu keelatud. Suuremal lapsel tulid näo peale külmavillid- ta pani omale külmaga salli näo ette ja see külmus märjaks saades põse külge. Kui laps lks koolist otse arsti juurde abi otsima, andis arst talle kassihaiguse rohu koos 80 kroonise tshekiga ja saatis koju... Pöördusin maakonna keskusesse, et ehk oleks mõni lastearst nõus võtma lapsed oma nimistusse,kuid see ei õnnestunud, kuna nemad "põhimõtteliselt" väljastpoolt oma regiooni ei võta kedagi oma nimistusse. Oleksin nõus küll ise käima arsti juures- mul ei ole vajagi et ta kodus käiks kui ta tõesti ei saa, aga miski ei aita. Haiglast öeldi veel, et praegu peaks jälgima beebi iganädalast kaaluiivet, kuna tema söömine on problemaatiline- ühe korra oli kohalik arst nõus teda kaaluma, kuid kaalu ta lapse dokumentides ei registreerinud ja ütles, et ega ta ei oska midagi arvata ka sellest. Kui pöördusin maakonna tervisekeskusesse, öeldi, et seal on ju arst- see pole meie asi kas ja kuidas tema oma tööd teeb.
Minul tuleb lihtsalt nutt peale- käime praegu beebit kaalumas Tallinnas sünnitusmajas kugi elame 70 km linnast väljas ja teises maakonnas.Aga perearsti beebile enam Tallinnast ka ei saa, sest mingi toimeala järgi kuulume Pärnu haigekassasse ja.... edasi teate juba ehk isegi mis sellega kaasneb.

Kohutav hirm on selle pisikese elu ees, mis siis saab kui ta ükskord tõsiselt haigeks jääb ja kohalik arst ütleb jälle ei tea või ei oska, kuhugi ta meid suunama pole nõus ja maakonna keskuse arsti nn "maakatest" lihtsalt ei hooli...

Loodan, et oskate vähemalt öelda KUHU me peaks oma murega pöörduma ja kas maakonna keskuse arstidel on ikka õigus meid abita jätta?Eraarsti pole ma siit maakonnast kahjuks leidnud.

Ette tänades,
MK

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Usun, et lahendus on siiski olemas. Ma ei oskagi täpselt kohe vastata, kas ja milline kilometraaz mängib rolli võimalikul kuulumisel perearsti nimistusse.
Teie kirjast võib välja lugeda, et elate praegu Pärnu maakonnas. Kui see nii on, siis Pärnus on endisi lastearste, kes õppisid perearstiks, päris mitu. Kui elate Pärnu maakonnas, siis loodetavasti on siiski võimalik perearst saada Pärnust. Aga Pärnu haigekassa regioon on nüüd laiem ja ka teisi maakondi on Pärnu Haigekassa all.
Nüüd imikust. Meil Eestis on 1983.aastast aaltes kasutusel laste kasvukõverad, mille abil on võimalik pikkust-kaalu jälgida. Paar viimast aastat on kasutusel eraldi veel kuni 2-aastaste laste kõverad, kus peale pikkuse-kaalu ka peaümbermõõt peal. Kui laps oli ajaline, on tema vajalik kaaluiive kuus 600-800 g esimesel kuuel elukuul ja 300-400 g kuus teisel elupoolaastal. Esimene vaktsineerimine on 1-kuuselt B-hepatiit, seejärel 3-kuuselt läkaköha-difteeria-teetanus-poliomüeliit.
Naba võib puhastada ka saialilletinktuuriga. Põhja-Eesti eelistab saialilletinktuuri, mõned teised piirkonnad 70 promillilist alkoholi ja võib ka kasutada briljantrohelist, kui on punetust. Puhastatakse niikaua, kuni nabahaav paraneb. Seega kõik eelpooltoodud lahused sobivad naba puhastamiseks. Meditsiinis on ka"mood", piirkondlikud eelistused, aga nö vale ei ole ükski eelpooltoodud lahus. Usun, et leiate aadressilt www.zone.ee/vastsundinute häid soovitusi imiku hoolduseks.
Olge kena, võtke telefonitsi ühendust, vajaksin mõningaid täpsustusi, et perearsti leidmine läheks ladusamalt. Telefon 7 319 678, teisipäeviti 13.00-14.00
Kannatlikkust ja optimistlikku meelt soovides
Heli Grünberg