lapse kasv 08.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu teine poeg on väga väikest kasvu. Juba raseduse ajal näitasultraheli, et lapse mõõtmed on umbes paar nädalat noorema lapse omad. Sündides oli laps 51 cm pikk ja kaalus 2600 grammi. 1-aastaselt oli 69 cm pikk (mõõdeti pikali olles, seetõttu võis pikkus ka ehk sentimeeter-paar mõõtmise tulemustest erineda) ja kaalus 8,7 kg. 2-aastaselt oli 78 cm pikkune, 3-aastaselt 90 cm, 4-aastaselt 95 cm ja nüüd 5-aastaselt 103 cm ja kaalu on 16,5 kg. Kas sellist kasvu võib normi piiridesse jäävaks lugeda? Lastearst arvas, et tegu on lihtsalt geneetilise omapäraga ja midagi haiguslikku ei ole, kuna laps on ikkagi igal aastal pikemaks kasvanud ja muu areng on igati normikohane. Aga ühest teile esitatud küsimusest lugesin, et mõnikord võib anda lapsele kasvuhormoone? Millistel juhtudel ja kas minu lapse pikkust oleks ka äkki võimalik suurendada nende abil? On teine lasteaias omaealiste hulgas vist küll kõige lühem laps.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Joonistasin Teie lapse kasvuandmete järgi pikkuse ja kaalukõvera. Kuni 2a. vanuseni on nii pikkus kui ka kaal allapoole kasvukõvera alumist piiri. 3a. vanuselt aga on juba nii pikkus kui kaal "piirides". Kasvuhormooni vähesuse korral oleks pikkuses mahajäämus juba rohkem väljendunud. Kasvuhormooni vaegust-vähesust saab testide abil selgitada. Kui kasvuhormooni on tõesti vähe, kasutatakse kasvuhormooni süstimist. Kui olete kasvu pärast mures on võimalik laste endokrinoloogiga konsulteerida. Tartu Lastekliinikus dr. V. Tillmann, registratuur 7 319 508. Hea oleks, kui saaksite perearsti käest kasvukõvera koopia kaasa.
Lugupidamisega
Heli Grünberg