mure kaalu ja pikkuse pärast 05.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu poeg sündis õigeaegsena , kuid madala kaaluga- sündides oli pikkus 48 cm ja kaal vaid 2,3 kg, meid uuriti pikalt kuid madala kaalu põhjust ei leitud ja sünnitus majas pandi hinded 9/8. Ühekuuselt kaalus 3,8 kg ja pikkust oli 50,5 cm. Kuuekuuselt kaalus ta 7,1 kg ja pikkus oli 65 cm. Aastaselt 9,7 ja pikkus 75 cm. Kaheaastaselt 11,5 kg ja 84 cm, nüüd on ta 2 aastat ja 10 kuud vana , ning kaalub 13,4 kg ja pikkust on 92 cm. Meie perearst pole sellest kunagi juttu teinud, aga ma tahaks teada , kas selline kasv ja kaal on normaalsed? Ning kas ta jääbki alati veidi pisemaks kui tema eakaaslased? Mina ja lapse isa oleme keskmist eesti kasvu.
Üldiselt on ta liigagi aktiivne laps, kuid viimadel ajal sööb veidi kehvasti-tahab rohkem juua. kas peaks talle andma mingeid preparaate, mis soodustavad kasvu?

Ja veel üks küsimus kas on normaalne, et laps jookseb pidevalt varvaste peal?

Ilusat kevadet soovides ja vastust ootama jäädes!
Murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kandsin Teie lapse kasvuandmed eesti laste kasvukõverale. Nii pikkus kui ka kaal on praegu kenasti kasvukõvera nö alumisest piirist üleval pool, kuigi jäävad keskmisest allapoole ja võib öelda, et kasvja kaal on normaalsed. Enamus perearste kasutab laste kasvuandmete kandmist kasvukõverale ja kindlasti saate soovi korral oma laspe kasvukõverat ja kasvamise kulgu kõveralt näha. Kasvu soodustavat preparaati ei ole. Nendele lastele, kes on väga lühikesed ja kelle väga lühikese kasvu põhjusena selgub kasvuhormooni vaegus, saavad kasvuhormooni.
Nüüd teine probleem-kehv isu, rohke joomine. Andmeid tahaksin juurde küsida. Mida laps eelistab juua? Vesi või on see mahl? Kas joob ka öösel? Peale selle, katsuge võimaluse korral üks ööpäevgi mõõta, kui palju ta koguseliselt joob. Kas käib ka tihti pissil? Kui joob palju ja pissib ka palju, soovitaksin määrata kõigepealt veresuhkru väärtuse.
Ja kolmas probleem- ei ole normaalne, et laps jookseb pidevalt varvastel.
Põhjuseks võib näiteks olla lihastoonuse tõus jalgades. Kui elate Lõuna-Eestis, tulge palun vastuvõtule. Registratuur 7 319 508. Laps vajab mitmete probleemide tõttu lastearsti konsultatsiooni.
Edu soovides
Heli Grünberg