Kahinad süames 30.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 11kuusel tütrel avastas perearst südames kahinad. Kui kuu aja pärast kontrolli läksime ,keeldus laps arsti enda ligi laskmast . Karju nii meeleheitlikult ,et mingit kontrolli ei olnud võimalik teha. Nüüd on ta 1a.2k. ja mingilgi moel ei luba end kuulata. Laps on muidu hästi arenenud, tugev ja terve. 1a.2k. jooksul on olnud ainult kord nohu, mis ka läks paari päevaga üle. Perearst arvas, et ei ole mõtet last esialgu uuringutega traumeerida, või siiski peaks?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kahina põhjus on ikkagi vaja selgeks saada. Kuigi lastel on palju sagedamini funktsionaalset kahinat st. kahinat, mis ei ole riketega seotud ja mis ei häiri kuidagi lapse arengut ja kasvamist, on vahel kahina põhjuseks ka kaasasündinud südamerike. Laps kasvab hästi ja talub koormust hästi-selle alusel võib arvata, et raske ja tõsine rike on ebatõenäoline. Lapsel võib lasta kasvada ja siis püüda südant uuesti kuulata. Äkki õnnestub paremini.

Lugupidamisega
Heli Grünberg