Laps tihti palavikus? 28.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on praegu 9 kuune ja alates 5-st elukuust on iga kuu, välja arvatud veebruar, paaripäevane palavik olnud. Kas seda liiga tihti pole? Veebruaris käisime kõrva, nina, kurgu arsti juures ja sealt öeldi, et kõik on korras (tal tihti nohu), seega pole kõrvapõletikku ka olnud. Märtsis tegime vereproovi ja siis polnud ka põletikku.
Üks kuu oli, nohu, köha ja palavik, sellest saan ma aru. Kas viimased korrad võivad ka hammastest olla- ülemised hambad tulevad, mõlemal servad väljas, närib ka koguaeg, otsib alati midagi suhu endale.

Ja millest üldse võivad palavikud tekkida? Kas on põhjust liialt muretseda? Mida peaksin laskma uurida, kui üldse peaksin?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kooliminekueani on laste hingamisteede ja seedetrakti limaskestal vähe kaitsekehi. Seetõttu põevad lapsed sageli nohu-köha ja kõhulahtisust. Tavaliseks peetakse eelkoolieas 7-8 viirusinfektsiooni nohu-köhaga ja 2 kõhulahtisust aastas, juhul kui nende kulg on tavaline. See tähendab, et laps ei vaja haiglaravi ja seisund ei ole raske ning ei ole mädainfektsiooni (nn korduvat mädast keskkõrvapõletikku). Kui aga lapsel on tihti palavikud ja samal ajal ei ole nohu-köha ja/või kurgupunetust, siis ei ole see enamasti mitte viirusinfektsioon ja peaks otsima ka muid põhjusi. Eelkõige teeks uriinianalüüsi, sest väikelastel on sageli neerupõletiku ainukeseks ilminguks palavik.

Lugupidamisega
Heli Grünberg