laps ei söö kõike 18.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul on mure oma teismelise tütre pärast. Juba päris väiksena ei söönud ta kõike. Ta ei joonud piima, ei söönud putrusid peale kartulipudru ja ei söönud ka enamikku piimatoitudest. Ometi arenes ta hästi, on alati olnud terve ja rõõmus, kui ei oleks juttu tema söömisest. Ta sööb köögi- ja puuvilja, kartulit, liha, piimatoodetest kohukest ja jäätist, ei liialda maiustustega, ent eespool nimetatud toitudest ei võta ikkagi midagi suu sissegi. Olen püüdnud teda sööma meelitada ja palunud õppida kõike sööma, ta pisut nakitseb ja ütleb, et süda läheb pahaks. Kui ta oli 6- aastaselt kopsupõletikuga haiglas, sunniti teda sööma kõike, ka piimasuppi, putru jne. Vaene laps kugistas hirmuga toidu alla, siis aga oksendas kõik välja ja hakkas oksendama ka nende toitude peale, mis talle maitsesid. Talle tehti soojendust kõhu peale, aga milles asi oli, ei saanudki teada. Probleem on aga tekkinud nüüd teiste inimestega suhtlemisel. Käime ikka sugulaste pool külas jne., seal pakutakse ka süüa ning tütar on hakanud keelduma üldse kellegagi suhtlemast. Ta tunneb hirmu võõra söögilaua ees. Olen sugulastele selgitanud, et mu laps ei saa kõike süüa, aga ikkagi ei saada aru, ikkagi imestatakse, et miks ta pirtsutab või et kuidas siis ei söö, nii hea toit! Aga ta ei suuda süüa traditsioonilist kartulisalatit, sest see on koore või jogurtiga tehtud, ta ei suuda süüa näiteks riisi, ütleb, et hakkab öökima ja võib oksele hakata. Ta muutub väga õnnetuks ja hakkab nutma, kui jälle seltskonnast keegi tema taldrikule tähelepanu pöörab, et näiteks riisisalatit ta ei ole võtnud. Hiljem ta ütleb, et süda läks kohe pahaks. Kuidas saaks last aidata, et ta ei kardaks seltskonda ja peolauda ning kuidas seletada "armastavatele" sugulastele, et kõige parem oleks mu tütre taldrikut ja söögiisu mitte kommenteerida? Laps kardab, et ta on "imelik" ja et teda keegi ei usu.

Murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel võib olla vähe ensüümi-laktaasi, mistõttu piimatooted, eriti rõõsk piim, võib tekitada vaevusi. Riisisöömist laktaasi vaegus ei mõjuta. Laps vajab asjatundlikku nõustamist laste psühholoogi poolt. Tartu Lastekliiniku registratuuri tel. 7 319 508 (dr. K. Muug või dr. R. Raielo).
Lugupidamisega
Heli Grünberg