neeruvaagna äge põletik 3-aastasel 11.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

meie3-aastane tütar sattus haiglasse ägeda neeruvaagna põletikuga, proovid näitasid, et põhjustajaks oli kolibakter. pärast nädalast haiglaravi saime koju ning määrati kuuajane ravi nitrofurantoini`ga. Võtma pidime veerand tabletti igal õhtul. juba esimesel õhtul pärast rohuvõtmist oli laps veidralt uimane ja hajevil. Järgmisel õhtul oksendas ta kui rohuvõtmisest oli möödas 2,5 tundi. Nüüd kolmandal päeval tõusis palavik kiirelt 38,3 ja siis kadus. kas on võimalik, et antud rohi lapsele ei sobi? haiglast öeldi, et andke veel kord, siis on näha, kas on rohus asi. Kuid ei taha mitte lapsest katsejänest teha. teistkordsel helistamisel öeldi, et tooge siis homme pissiproov, võib-olla polegi nitrofurantoini ravi vajalik.
olen nõutu ja ei tea, mida asjast arvata. Ränk nädal on selja taga ning endiselt ei mingit selgust. kas rohi kirjutati siis välja igaks juhuks? On selle andmine siis vajalik või ei?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Nitrorfurantoiini kasutatakse ägeda neerupõletiku järelraviks ja ka juhul, kui lapse neerude ultraheli leiu alusel jääb kahtlus võimalikule uriini tagasivoolule põiest mööda kusejuha üles (refluks). Sel juhul antakse nitrofurantoiini põie uuringuni. Kui põie uuringul selgub, et lapsel on refluks, on nitrofurantoiin üks võimalus, millega võimalikku põletiku teket loodetakse ära hoida ja mida reflukisga laps pikka aega võtab. Nitrofurantoiin ei põhjusta palavikku, üks tema võimalikset kõrvaltoimetest on iiveldus ja oksendamine. Teie lapse palaviku põhjuseks võib olla uue infektsiooni algus, nt. viirusinfektsioon. Mõningatel juhtudel on vajadus kontrollida, kas neerupõletik ise ei ole mitte jälle kordunud.
Head tervist soovides
Heli Grünberg