vaktsineerimine 02.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu beebi on 7. kuune ja siiani saanud kõik vaktsiinisüstid. Hiljuti oli www.perekool.ee-s naiste hulgas jutt leetrite- mumpsi-punetiste vaktsiini seosest autismi tekkimises (info pärineb neti lk.). Olla avastatud, et peale seda vaktsiini pidavat autismi tekkimine imikutel tõusma, lausa suhtelt 1:10 000-lt 1:300-le. Kas see ikka on nii? Teisalt, on paljud arstid avaldanud arvamust, et see vaktsiin polegi nii oluline, kuna need pole surmaga lõppevad haigused. Punetised lausa soovitatakse lapseeas läbi põdeda. Milline on teie seisukoht antud teema suhtes ja miks? Kui te ei soovi oma seisukohta avaldada, siis loodan väga, et valgustate mind vähemalt autismi ja vaktsiini seose kohta. Suured tänud teile!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hetkel ei ole veel mitte ühtegi uurimust, mis tõestaks veenvalt seost leetrite-mumpsi-punetiste vaktsiini ja autismi vahel. Autismi sagenemist on täheldatud alates 1979. aastast, laialdane leetrite-mumpsi-punetiste vastane vaktsineerimine algas aga 1988. aastal. Kuni pole tõestatud vastupidist- leetrite-mumpsi-punetiste vaktsiini ei loeta autismi riskiteguriks. Hüpoteese tekib sageli ja igasuguseid. Kuid oluline on veenev tõestus.
Kui soovite inglisekeelset lugemist sel teemal: www.aafp.org
American Family Physician
Past Issues ja aknakesse: measles-mumps-rubella and autism. Sellele ajakirjale on kõigil prii juurdepääs.
Parimate soovidega
Heli Grünberg