lapse isutus 27.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline mure, et kaheaastane laps on krooniliselt isutu. Mingeid erilisi haigusi ta pole põdenud (peale sagedaste külmetuste). Ainuke, mida ta tavaliselt soostub sööma, on maitsestatud hapupiimajook ning mahl. Isegi magusat ei taha. Olen püüdnud teda tervislikult ja mitmekülgselt toita ning mitte anda magusat, et mitte isu ära rikkuda, aga ei aita midagi. Ka ei ole ma teda vägisi sundinud sööma. Probleem on selles, et ta on väga kõhn ning jääb kergesti haigeks. Suukaudseid rohtusid talle ilmselt anda ei saaks, kuna ta ju ei söö midagi. Kas on olemas mingeid isu tõstvaid süste vms. Mis nõu te mulle annate.
Murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Selles vanusgrupis on kõige sagedam isutuse põhjus rohke vedelikujoomine. Olgu see siis mahl või piim. Kui laps joob söögikordade vahel mahla, piima või kui ta koguni uinub õhtul koos lutipudeliga, siis tuleks kõigepealt alustada lutipudelist loobumisega ning mahla-kõrrejoogi või piima jootmise lõpetamisest toidukordade vahel. Kui lapsel tundub janu olevat, antakse vett ja tassist. Sageli on emad üllatunud, sest niipea kui mahla või piima enam anta muul ajal kui ainult söögi kõrvale, hakkavad lapsed nagu võluvitsa väel sööma. Kui Teie laps joob tassist ja ei saa rohkelt mahla või piima toidukordade vahel ja/või öösel, peaks last lastearstiga konsulteerima. Kui elate Lõuna-Eestis võiksite tulla konsultatsioonile TÜ lastekliinikusse. Registratuur 7 319 508. Vahel on vaja lapse söömist jälgida päevastatsionaaris koos väikelaste psühholoogiga või koguni teha ka vajalikke uuringuid.
Parimate soovidega
Heli Grünberg