antibiootikumi doseerimine 20.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere!

lapsed on viirusega hädas. Arst kirjutas väiksemale (2a) Hiconsili 1tl 3x päevas ja suuremale 2tl 3 x päevas. Apteeker kirjutas karbi peale aga 5 ml 4x päevas. Perearst kirjutas välja ühe retsepti. Kui võtta, et 1tl on võrdne u 5 ml, kas siis 10 ml korraga ei ole lapsele palju? Tegemist on 250mg/ml Hiconsiliga.
Kahtlus on seetõttu, et suurem oksendab pärast ravimi võtmist. Kui võtab 1 tl siis ei. Segane küsimus, aga äkki saate aidata.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hiconsili e Amoxicillini annustatakse lastele üldjuhul arvestusega 30-50 mg/kehakaalu 1 kg kohta/ööpäevas. Seega lastele annustatakse enamus ravimeid kehakaalu kg kohta, harvem ka kehapinna ruumeetri kohta. 2-aastane kaalub keskmiselt 13-14 kg. Seega vajaks sellise kaaluga laps orienteeruvalt 390-600 mg amoksitsilliini ööpäevas. Kirjutate, et Teil on Hiconcil 250/ml, mulle teada olevalt on meil saadaval 250 mg/ 5ml. Seega annustamine 2-aastasele 1 tl x3 on igati sobiv. Kahjuks ei tea ma suurema lapse kaalu (ka vanus aitaks pisut) ja ei saa seetõttu arvata, milline oleks tema ravimi annus. Nagu eespool öeldud, annustame lastele ravimeid kehakaalu kg kohta.

Parimate soovidega
Heli Grünberg