lapse jalavalu 06.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selles, et 2a tüdruk kurdab aeg-ajalt jalavalu. Üldiselt olen jälginud, et valu kurdab umbes korra kuus, varem harvemgi. Selles kuus aga on juba kaks korda väitnud, et jalg valutab.
Valutama hakkab jalg tavaliselt öösiti, vahest ka õhtul. Kui õhtuti, siis nutab, et jalg valutab ja nagu lonkaks, või hoiaks seda jalga. Öösiti ärkab nutuga, kurdab valu ja käseb peale puhuda.
Käega ise näitab jalasäärt ja põlve valutavat.
Tähele olen veel pannud seda, et peaaegu alati näitab ta, et valutab parem jalg.
Lugesin siit ka eelenevaid samalaadseid kirju ja lähtuvalt neist olen katsunud, kas liigesed kuumad vm iseärasust. Pole ühtki neist märganud.

Lisan veel juurde, et ise olen lapsest saadik vaevelnud tugevate põlve ja jalavalude käes, mis kestavad siiani. Kui mäletan õigesti nimetust, oli arsti diagnoos minu jalgadele/põlvedele Shlatter??? (täpselt ei oska öelda).

Lapse jalgade kohta on perearst väitnud, et ju jalad siis kasvavad. Käskis süüa vitamiine, kus sees kaltsiumit ja valu korral määrida ibuprofeeni salviga.

Minu süda aga ikka valutab, miks lapse jalad valutavad ja kas tõesti kasvuvalu. Keegi pole kontrollinud ka, ega lapsel pole lampjalgu - kas võivad need jalavalusid põhjustada.

Üks minupoolne ebaprofessionaalne ;) tähelepanek veel - jalavalud esinevad sageli koos täiskuu saabumisega (ju siis kokkusattumus).

Tänan Teid vastamast!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Jalavaludel võib olla mitu põhjust. Üks võimalik põhjus võib näiteks olla (üli)hea painduvus liigestes ehk sidekoe nõrkuse sündroom. Sel juhul kipub ka pöiavõlv olema lame. Kuna vahel tundub, et laps lonkab, soovitan pöörduda laste liigeshaiguste arsti vastuvõtule. Kindlasti on perearst nõus Teid suunama, sest probleem on kestnud juba tükk aega. Kui elate Lõuna Eesti kandis, pöörduge Tartu Lastekliinikusse, registratuur 7 319 508, dr. H. Liivamägi
Probleemi lahenemist!
Parimate soovidega Heli Grünberg