KAS UNEHÄIRED ? 02.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere ! Olen Hannabeli isa.
Meie pisemal tütrel Hannabelil kes on veidi üle 3,5 a.vana ja käib lasteaias on probleem järgmine:
Ta hakkab öösiti järsku nutma,kui me püüame ta käest küsida mis on või kas tahad pissile või tahad sa juua,teeb see asja ainult hullemaks.See nutt läheb üle täiest kõrist karjumiseks,millega kaasneb jalgade trampimine,on hea kui see toimub voodis,kuid on ka olnud kordi kui ta on põrandal mõlemalt jalanukkidelt naha maha "trampinud".Tundub ,et valu tunnetus "sel"ajal on nagu vähenenud.
Selline käitumine öösiti on olnud probleemiks varsti 1,5aastat,muidugi mitte igal öösel,on olnud perioode, 2-3nädalat ,kui ta on maganud rahulikult siis jälle kõik kordub.Varem võis täheldada,et"see" toimus umbes 02,00 ajal öösel,kas siis veidi enne või pärast kella 02,00,nüüd on selles mõttes ajagraafik sassis,kella 02,00 kuni 05,00-ni.
Kirjeldan veel veidi tema käitumist "sellel" perioodil,ah jaa see karjumine kestab minimaalselt 10min.aga ka kuni 30min.,siis on tal vaesekesel hommikul hääl täitsa ära ja ta on ise ka sellepärast väga õnnetu.Kui hommikul küsida ,et mis öösel oli,eelistab ta mitte vastata,või siis ,et NÄGIN PAHA UND.
Niisiis kõik algab nö.vaikselt ja läheb järjest valjemaks,samas on ka isal+emal väga raske, kui mitte võimatu seda nö.sõnatult pealt vaadata:ikka tahaks ju küsida ,et mis on ,tule ma lohutan,tule sülle jne.Aga see lisab ainult õli tulle.
Samas ,mis on huvitav, ta mingil hetkel hakkab meiega suhtlema ,aga seda ainult KÄSKIVAS vormis.Toon mõned näited :pane mulle tekk TÄPSELT samamoodi peale nagu oli(st.teki alt võis välja paista ainult parema jala suur varvas,mitte midagi rohkemat)või siis" emme istu TÄPSELT nii nagu sa olid"või siis"emme naerata TÄPSELTnii nagu sa enne naersid,või siis kui juua toon ja see ei ole talle meelepärases kruusis,või siis kui viin pissi ära ja selgub ,et tema pidi seda ise tegema või siis näide eilsest ööst,me suutsime ta rahustada alles siis kui ta oli andnud korralduse,et NB.isa peab istuma ema sülle ja siis ma tulen teie sülle!!! Kui me üritame küsida,et kuidas siis peaks naertama,või kuidas peaks tekk olema või ,et kuhu peaks siis täpselt istuma,siis ta "raiub" ainult oma seda ühte korraldust ja ...ja no täita on seda võimatu...
Mida veel olen märganud,et tüüpiline lause tal "sellel" ajal on:ma ei luba ENNAST puutuda,ei tohi MINUGA rääkida ja seda kõike saadab täiest kõrist tulev karjumine ning jalgadega trampimine ja ka peksmine aga me oleme end veidi eemal hoidnud. Ja lõppeb"see" üldjuhul üsana järsku.Kui ta on lõpuks siis mingi meie poolt pakutud variandiga nõustunud.Või siis kui ta on end nö.tühjaks karjunud.
Ta viibib "sellel" ajal nagu mingis imelikus poolunes või täiesti arusaamatus seisundis ja siis äkki nagu ärkaks...
Vahel läheb muidugi täielikuks rahunemiseks tükk aega...
Vot selline probleem on meil Hannabeliga...

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Probleemiga on perel üksinda raske toime tulla. Kõigepealt on vaja lastepsühholoogi konsultatsiooni ja nõuannet. Kui elate Lõuna-Eestis, pöörduge palun dr. K. Muugi vastuvõtule, tel. 7 319 576. Temalt saate ka edasist infot.
Parimate soovidega Heli Grünberg