Laps ajab sööki välja. 08.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 3,5 kuune laps on viimasel ajal hakanud hästi palju sööki välja ajama. Varem esines ka toidu väljaajamist, aga viimasel ajal on see välja tuleva söögi kogus ikka väga suur-vähemalt mulle tundub nii. Pidevalt on riided märjad, mina märg, kõik kohad on sööki täis. Ta küll ei oksenda ja toit ei välju suure kaarega.
Kuna rinnapiima on vähe, siis saab laps rinnapiimaasendajat. Aga toiduheide ei sõltu söögist-kas rinnapiim, rinnapiimaasendaja või vesi. Väja ajab ikka ühte viisi.
Kas tegemist on mingi haiguseda, või on see selles vanuses loomulik.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
1/3 -l tervetel imikutel on toidu tagasiheidet. Põhjuseks on söögitoru alumise sulgurlihase kehv sulgumine tingituna ebaküpsusest. See on sellele vanusgrupile omane ja nimetatakse seda gastroösofageaalseks refluksiks e. toidu tagasiheiteks maost söögitorru. Teisel elupoolaastal toidu tagasiheide väheneb enamusel oksetlejatel, sest menüüsse tuleb lisatoit (juurviljapüree, puder), mis on paksem ja nii kergesti maost söögitorru tagasi ei tule. Kui imik on rõõmus, võtab hästi kaalus juurde, ei ole põhjust muretsemiseks. Kui toidu tagasiheide püsib, siis võib paksema toiduga, näiteks kartulipüreega alustada juba pärast neljakuuseks saamist (muidu soovitame lisatoitu pärast 6-kuuseks saamist). Lapse võib pärast söötmist panna paremale külejele nn. poolkõhuli asendisse. Lapse voodi peatsit võiks proovida pisut kõrgemale tõsta, umbes 10 kraadi. Enamasti on häiritud vanemad, sest lapse riided on hapuka lõhnaga, vaibad ja tekid, ema riided samuti. Laps ise aga on rõõmus ja aktiivne. Kui aga oksetelemine on väga sage ja kaaluiive vähene või koguni on ka verekiude roojas, on vaja kindlasti lastearsti konsultatsiooni.
Parimate soovidega Heli Grünberg