palavik 30.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere mul on suur mure olen 16a tüdruk ja mul oli 2000 aasta alguses vaja haiglaravi (viibisin seal kaks kuud)sest mul olid seletamatud palavikunähud palavik ei olnud aga madal vaid pidevalt 39-40 kraadi arstid proovisid kõiki uuringuid kuid yhel päeval lõi valu kaelalümfisõlmedesse sealt opereeriti ja palavik taandus ka läksid analüüsid korda palavik kordus selle aaasta juunis olin siis uuesti haiglas tookord nädala analüüsid läksid järjekordselt iseenesest korda veelkord olin sama diagnoosiga haiglas juulis nädala ja nüüd juba kaks nädalat peavalu põhjustavad seletamatud palavikud vereanalüüse on tehtud palju sete on kõrge 57viimane kord ja hemoglobiin madal c-rekatiivne valk oli iseenesest langenud küll 145-107 kuid mingeid rohtusid ma haiglast praegu ei saa uuritud on igatpidi täielikud kompuuter uuringud mille vastust veel ei tea ultraheli kopsuröntgen ja ekg kõik on olnud korras kuid palavik tõuseb siiski õhtuti 7paiku 39kraadi ringi rohtusi selle vastu ma ei võta sest tean et see langeb niikuinii öö jooksul,muid kaebusi mul ei ole kuid selle jutu juures on ka üks suur mõjutaja mu ema suri selle aasta alguses raskesse haigusesse ja elame isa ja vanaemaga koos meie omavaheline suhtlemine on väga pingeline ja konfliktid puudutavad meid koguaeg alguses arvasin et võibolla on kogu asi närvidest kuid arst ütles et ainult närvidest ei tõuse nii kõrge palavikku nii et oleme kogu perega väga nõutud sest minu elu häirib see tohutult esiteks pidev teadmatus ja ma ei sa oma normaalse eluga edasi minna (olen elanud koguaeg aktiivselt ja tegelenud väljaspool kooli huviringide ja trennidega ilma nendeta ei saa ma kuidagi) PALUN katsuge mind aidata võibolla peaksime nõu pidama alternatiivmeditsiini esindajatega või poorduma Tartu arstide poole....Teie abile lootma jäädes Mariann Tallinnast

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
kõigepealt ei soovita ma kohe alternatiivmeditsiini poole pöörduda. Haiguse kulu kohta lugedes saab selgeks, et tavaline haiguse see ei ole, mis selliseid palavikke annab. Närvidest sellised palavikud ka ei tule. Samuti ei anna närvilisus kiirenenud settereaktsiooni, hemoglobiini langust. Selline haiguskulu üks põhjus võib olla süsteemne sidekoe haigus, mõni vaskuliitidest. Üks sarnane haigusjuht oli meil paar aastat tagasi, mil diagnoosini jõudmiseks kulus ligi 8 kuud sellsest ajast, kui palavikud tekkisid. On veel haigusi, mis sellist haiguspilti võivad anda. Konsultatsiooniletulekuks või haiglauuringuteks on vaja saatekirja ja väljavõtet senitehtud uuringutest. On karta, et ainult ambulatoorse konsultatsiooni käigus ei ole võimalik haiguses kohe täit selgust saada. Tuleks olla haiglas ja arvan, et tuleb koos mitme arstiga haiguse põhjust otsida. Kindlasti on vaja ka psühholoogi abi ja toetust. Üldpediaatria osakonna telefoninumber on 7 319 570
Igal niisugusel palavikutamisel on põhjus, aga mitte alati ei ole seda kerge leida ja vahel kulub diagnoosini jõudmiseks palju aega.
Kannatlikku meelt soovides
Heli Grünberg