rauavaegus 24.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 1,7 aastase poisslapse ema. Laps saab peale normaalse toidu (pudrud, juurviljahautised, liha, kala, piimatooted, ...) ka veel rinnapiima. Peale kolm päeva kestnud 40 kraadiseid palaviku hoogusid (kahtslustasime esmalt hambaid) lasin teha vereproovi sõrmest võetud verepõhjal:
Näidud olid väga halvad.
Hemoglobiin 80 gl
HCT 25,7
MCV 59,9
MCH 18,7
MCHC 312
RDW 18,3
PLT 297
MPV 5,8
PDV 18,5
Laps kaalub umbes 13-14 kg. On olnud terve ja heatujuline. Mingeid olulisi muid haigusmärke ei ole täheldanud. Esmatasandi arst diagnoosis rauaaneemia. Olen lapse toidusedelisse lisanud rauda rohkem sisaldavaid aineid nagu prokkoli, granaatõunamahl, porgandid jne, vähendanud olen piimatooteid. Lisaks annan rauatoidulisandit ampullides. Olen hakanud andma ka D-vitamiini, mida ma varem ei teinud.
Haiguse lõpus andsime ka uriiniproovi, tulemus oli väga hea ja mingeid põletike ega muud ei täheldatud.
Mida soovitaksite teha ja kelle poole tuleks pöörduda. Jään väga Teie vastust ootama.

Parimate tervitustega
Myy

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel on näitude järgi tõesti aneemia. Aneemia võib olla rauavaegusaneemia, kuid kuna lapsel oli palavik, võib arvata, et tal oli ka äge infektsioon. Ka infektsioon võib olla aneemia põhjustajaks. Vahel on kõrge palaviku põhjuseks (samal ajal ei ole nohu-köha) neerupõletik. Kuid uriinianalüüs on kenasti tehtud ja korras.
Rauavaegusaneemia tekib enamasti neil lastel, kes joovad palju piima (1-1,5 l päevas) ja söövad vähe liha.
Mida konkreetselt Teie lapsega teha? Tundub, et laps on saanud parimat raua allikat-liha ja piimakogus pole olnud suur. Seetõttu vajab kinnitust mõte võimalikust rauavaegusaneemiast. Rauavaegusaneemia tõestuseks on vaja
lisauuringuid (lahustuvate transferriini retseptorite määramine).
Jätkake vitamiin D ja raua andmist. Kui Te ei ela Lõuna-Eestis, saan konsulteerida ka telefoni teel tel. 319 678, teisipäeval 2. detsembril, 11-12.00.
Paranemist soovides
Heli Grünberg