kõhuprobleem 2-kuusel 18.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu 1,5-kuune imik on rp toidul. Probleemiks on viimasel ajal see, et lapsel käib kõht läbi harva (ei ole üle 4 päeva "vastu pidanud"-abiks microlax). Ja samal ajal ka laps ise rahutum, nutab kiledalt. Gaasid väljuvad 4.ks päevaks raskelt ja gaasidel halb terav lõhn. Mida peaksin ette võtma?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Esmalt peaks püüdma selgust saada, kas imikul on ikka kõhukinnisus või ta roojab küll harva, kuid kõhukinnisust ei ole. Rinnapiimatoidul olev imik roojab enamasti iga toitmiskorra järel. Kuid on ka imikuid, kellel rinnapiim imendub väga hästi ja imik roojab 2-3 päeva järel, kuid roojamass ei ole kõva ja ei põhjusta roojamisel valu ja vaeva. See ei ole kõhukinnisus. Kui imik roojab harva ja roe on kõva ning väljub vaevaga, on lapsel kõhukinnisus.
Teie kirjast ei selgu, milline on imiku roe-vedelapoolne, vähese massiga või kõva?
Veel üks nüanss. Kui imik roojab harva, peaks kõigepealt veenduma, kas rinnapiima on ikka piisavalt. Imik roojab vähe ja harva ka siis, kui ta saab rinnapiima vähe. Imik on sel juhul ka rahutum. Kui on võimalust, tuleks imik enne ja pärast toitmist kaaluda. Ei tea küll Teie lapse kaalu, aga orienteeruvalt 100 ml peaks 2-kuune küll ühe toitmiskorraga saama.
Kui rinnapiima on piisavalt, kuid laps roojab harva ja roe on kõva ning vaevaga, peaks last konsulteerima lastearstiga. Vahel on vaja kasutada ravimite abi. Imikul võib kasutada näiteks Duphalaci. Teie kirja lugedes jääb mulje, et Microlaxi kasutamine nii sageli ei ole ehk otstarbekas.
Lugupidamisega
Heli Grünberg