bronhiaalastma 04.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,olen mures oma 3,5-aastase tütre pärast.Tal on esinenud astmaatilist bronhiiti nüüd juba 5-6 korda.Viimased 2 korda jutti paari nädalase vahega, kuid eelmisest korrast möödus aasta ilma igasuguse mureta.Muidu on ta ka olnud terve tegalane.Tookord aasta tagasi soovitas pediaater baasravi,kuid olen väga rohtude-vastane,eriti veel hormoonide...Teine variant oleks,nagu soovitati, laps kodu hoida ja mitte lasteaeda viiruseid noppima saata.Olengi hetkel segaduses.Ise kujutan ette,et lapse immuunsüsteem tuleb jälle toimima saada(tal oli ka kerge kopsupõletik ja sai antibiootikumi),et siis võiks taas lasteaeda saata.Kuulaks huviga teie arvamust sellest.Lugupidamisega T.S-K

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt, kui lapsel on olnud 5-6 korda väljahingamisraskusega bronhiit, siis on see astma. Kui hingamisraskus on sage, soovitaksin kindlalt baasravi hormooniga. Sageli piisab 4-6 kuusest baasravist. On tehtud väga palju uurimusi astma baasravi (hoo ärahoidmiseks) saavatel lastel. On leitud, et hingamisteedesse sissehingatav hormoon ei kahjusta last. Haiguste korral, mil on vaja pikka aega hormoonravi suukaudu, võib aeglustuda kasvukiirus. Sissehingataval hormoonil ei ole süsteemset toimet, astmahaigete kasv ei häiru. Lapse lasteaiast kojujätmine ei pruugi alati aidata, kuna tal võib astmahoo vallandumise soodustajaks olla ka nt kodutolmu lest. Mis saab edasi? Kui peres ei ole allergikuid sh astmahaigeid ja kodus ei suitsetata, võib juhtuda, et astmahood harvenevad-kaovad, kui laps laps saab vanemaks.
Praegu soovitaksin uuringuid allergiakeskuses (mis võiks olla allergeen, mis astmahoo teket võib soodustada?). Laste allergiakeskuse registratuur Tartus tel. 319 508
Lugupidamisega Heli Grünberg