rahhiit 19.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 3 kuune. Käisime hiljuti arstil, seal avastati pea katsumise põhjal , et lapsel on rahhiit. Nüüd peame D-vit. andma 25 tilka päevas(3 päeva andsin, aga laps muutus kuidagi imelikuks - viril. loid, ei huvitu millestki). Enne andsin 5 tilka(laps rõõmus, energiline). Kui eelmisel kuul käisime ja arst pead katsus, siis ütles, et see on kõva nagu kivi, nüüd aga pidi mingist kohast natuke nõksuma. Kas see on siis võimalik? Miks pea äkki pehmeks läks?
Lapsel ei ole selliseid tavalisi rahhiidi tunnuseid - higistamine (pole üldse näinud, et ta higistaks), rahutus (ta on meil tegelikult väga rahulik ja rõõmus laps, nutab harva), magab suhteliselt hästi.
Vereproovi arst tegema ei saatnud. Kas on võimalik pelgalt katsumise põhjal panna selline diagnoos?
Kuidas peaksin käituma? Kas võin arsti diagnoosi usaldada?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Esimesel 3-4 elukuul võib luupehmenemise e. kraniotaabese koldeid kuklal olla ka tervel imikul. Kui imik on saanud algusest peale kenasti vitamiin D 5 tilka päevas ja tal ei ole teisi võimalikke rahhiidi ilminguid nagu rahutus, higistamine, soovitaksin teha röntgenülesvõtte imiku labakäest e. karpogrammi. Rahhiidi korral on kasvuplaat ebatasane ja muutunud. Teine võimalus on määrata veres kaltsiumi, fosfori ja aluselise fosfataasi sisaldus. 25 tilka vitamiin D päevas on imikule ohutu annus, mis ei tohiks põhjustada loidust ega virilust.
Edu soovides Heli Grünberg