Keelekida 16.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Mul on 1,9 a tytar.Tal on yla-ja alahuule keelekida.Arst ytles et opereerida saab alles 4 aastast alates ja yldnarkoosi all.Kas varem siis teha ei tohi?Kui ei siis miks?KKui v2ga see takistab normaalset r22kimist?Ette t2nades Elly.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Päris mitmete operatsiooni nõudvate hädade puhul on operatsiooni aja suhtes sageli soovitused, millal oleks enam-vähem optimaalne aeg last opereerida. Üla- ja alahuule kida korral niisugust kindlat vanust, millal peaks last opereerima, ei ole. Igal konkreetsel juhul otsustab hambaarst-kirurg, millal last võiks opereerida. Kui ülahuule kida kinnitub näiteks eesmiste hammast vahele nii, et hammaste vahele jääb vahe, kaalutakse opereerimist varem. Teistel juhtudel lastakse lapsel enne suuremaks kasvada, sest lapse kasvades kujunevad paremini välja ka hamba alveolaarjätked. Üldjuhul ei sega huulekida rääkimist.
Edu soovides Heli Grünberg