Autism ja Aspergeri sündroom 03.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere.minu laps on 8 aastane.6 kuuselt diagnoositi tal PCI.nüüd 8 aastaselt pandi talle TartuÜKLastekliinikus uus diagnoos Aspergri sündroom.sooviksin teada sellest haigusest ja lapse arengust läbi selle haiguse rohkem.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Aspergeri sündroomiga puutuvad kokku põhiliselt lastepsühhiaatrid. Sündroomi on sagedamini poeglastel ja sellele sündroomile on iseloomulik suhtlemisraskus ja kohanemisraskus uue olukorraga. Aspergeri sündroom võib olla autismi kergem avaldumisvorm. Enamusel on intellekt normaalne, kuid nad võivad olla kohmakad ja saamatud. Samal ajal võivad nad aga olla mõnel alal väga andekad. Sündroomile on iseloomulik püsimine ka nooruki ja täiskasvanueas. Raskusi võib tulla eriti puberteedieas, mil Aspergeri sündroomiga nooruk tajub, et ta on teistsugune, tal on suhtlemisraskused ning ta võib muutuda depressiivseks. Aspergeri sündroomiga noorukid vajavad sageli psühhiaatri abi.
Lugupidamisega
Heli Grünberg