B-hepat. vaktsiin 29.09.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, meie lapsele on tehtud 2 kolmikvaktsiini süsti. Esimesel korral kiljus laps terve õhtu nutta ja oli väga õnnetu. Uni(eriti öine)oli rikutud peaaegu kuuks ajaks. Teisel korral nuttis samamoodi. Nüüd tuleb teha 3. süst. Arst tahab sellega koos teha ka b-hepatiidi vaktsiini. Kas ei oleks parem seda hiljem teha.Peale aastaseks saamist näiteks. (Olen kuulnud küll, et siis tuleb vaktsiin ise osta.) seda ei peaks ju tegema nii väiksele. Kardan lapse reaktsiooni kahele vaktsiinile korraga. Kuidas oleks õige toimida?
Tänan.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere
Vaktsineerimise järgselt võib vahel olla süstekoht valulik ka siis, kui ei ole näha punetust või paistetust süstekohal. Lapse jälgimisel võib aga siiski märgata, et laps kipub hoidma ja vähem liigutama jalga, kuhu vaktsiinisüst tehti. See võib olla üks rahutuse võimalik põhjus, aga mitte ainus põhjus. Kui rahtus kestab üle 3-4 tunni, tuleks lapsega pöörduda perearstile või lastekliinikusse.
Mida teha edasi? Vaktsineerimisi tuleks jätkata, aga 3. süsti ja B-hepatiidi süsti võiks teha erineval ajal. Näiteks ühe, kahe või kolmenädalase vahega. Ajavahemik ei pea olema kindlalt määratletud. Kui 3. süsti järel tekib jällegi rahutus, mis kestab tunde (üle 3-4 tunni) ja rahutus on ülitugev, pöörduge palun arstile. Ainult arst saab hinnata, kas rahutus võiks olla reaktsioon vaktsineerimisele ja anda head nõu, kuidas edasi toimida. Kui aga tundub, et rahutus võiks süstekoha valulikkusega seotud olla, sobiks paracetamol.
Lugupidamisega Heli Grünberg