Tumedad/punased silmaaluaed beebil. 02.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutan Teile seoses murega oma 11 kuuse beebiga. Nimel on meil juba kaua silmaalused tumedad, viimasel ajal paistavad kohati lausa punased.

Oleme käinud lastearstil; hematoloogil seoses petehhiatega. Hematoloogi tehtud analüüsid olid peaaegu kõik korras ja petehhiate põhjuseks öeldi haprad veresooned. Juurde võtsime lisa-annuse d-vit (saime korda), rohkem liha (saime raua korda) ja hetkel on meil B12 kuur, viimane on meil peale kuuri tegemist kippunud uuesti madalaks minema.
Vereproovis on tal olnud madalavõitu neutrofiilid, need pidavat olema seotud b12 defitsiidiga?

Lapse silmaalused mingis valguses on tumedamad/punasemad, mingis justkui polekski.

Laps ise üldiselt on rõõmsameelne. Kuid viimasel ajal rohkem virilam ja palju rinnal. Tal lõikus just järjest 5 hammast.

Veel on ta suur higistaja, just magades. Vankris/voodis/autos-igal pool, öeldi, et ka see tema eripära. Tehti ainult vereproovid.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tumedad silmaalused ongi tavaliselt lapse omapära, st tal on silmaümbruse naha alused veresooned pindmisemad ja need kumavad läbi naha ning annavad tumedama värvuse. Mõnel lapsel on silmaaluste veresooned küll tavapärased, aga silmaaluste nahk õhuke ja siis ka tekivad tumedamad silmaalused.
Vahel on silmaalused ka tumedamad, kui lapsel allergia, näiteks nahalööve nimega atoopiline dermatiit või ninakinnisus, ka siis on silmaaluste nahk tumedam.
Väsinud magamata lapsel on ka silmaalused tumedamad.
Mõnikord on tumedate silmaaluste põhjus pärilikkus, st ka mõnel lähisugulasel on sarnased tumedad silmaalused.
Usun, et pärast B12 ravikuuri lõppu, kontrollitakse lapsel üle neutrofiilide arv.
Higistamine on ka enamasti päriliku eelsoodumusega, st kellelgi peres on veel omane higistamine. Kui laps võtab hästi kaalus juurde, tema areng on normis ja laps ise rõõmus, siis pole higistamise põhjuseks haigus.

Lugupidamisega,
Tiia Voor