Lapsel pruunikad laigud 17.02.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Lapsel tekkis esimene pruunikas laik 2 nädalat peale sündi. Laik tekkis naba juurde ja on 5mm läbimõõduga. Paar kuud hiljem tekkis veel taoline pruun laiguke kintsu peale (läbimõõduga 1cm). Paari kuu jooksul on tekkinud nahale veel 2 pruunikat laiku, mille läbimõõt ei ole rohkem kui 2mm. Kokku on selliseid laigukesi 5.Kas selliste laikude teke võib olla mõne varjatud tervisemure väljendus?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pildilt näen ühte pruuni laiku reie ülaosas, aga väiksem laik on halvasti näha.
Reiel oleva laik võiks sobida nn piimakohvi laiguks (aga väga hästi ole ka see laik näha), mida tuntakse ka kui café au lait laigud. Üksikuid piimakohvi laike võib olla 1-3% inimestest. Väga harva võivad cafe au lait laigud olla seotud üldhaigustega. Kas peres on kellelgi veel selliseid laike nahal? Kui laike juurde tuleb ja neid on rohkem kui kuus ning nende suurus on üle 5 mm, võiks last konsulteerida kas naha- või lastearst.

Lugupidamisega,
Tiia Voor