Beebi kakab liiga tihti 26.01.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul on mure beebiga. Sündis ajalisena, loomulik sünnitus mis kulges hästi, mingeid sekkumisi ega medikamente polnud. 4,3kg beebi, kohe võttis rinda. Piim tuli kul 3ndal päeval ja kohe hakkasid ka mured. Mu kirja esmane põhjus on mure tema kakamise pärast. Tal on sõna otseses mõttes pidamatus, kui seda saab nii väljendada. Tal on koguaeg kaka mähkmes, tal tuleb seda vähe haaval, aga no pidevalt, iga väikese köhatuse, nutu, lihtsalt väiksema pingutuse peale juba tagant tuleb. Mis tähendab, et kaka on põhimõtteliselt koguaeg naha vastas. Ma vahetan mähet väga tihti, vahest juba 5 min pärast vaja uus mähe panna. Pepu on väga punane, lausa nagu oleks marraskil, selline nahk vigastatud, näha on, et lapsel on valus. Määrin iga mähkme vahetuse ajal sudokreemi. Kasutame muumi mähkmeid. See ei taha ära minna ja ma kahtlustan, et ei lähegi kuna see kaka pidamatus on. Küsimus ongi, kas selline pidev kaka immitsemine on normaalne? Konsistens on selline veidi kohupiima tükke meenutav ja limane, kollakas - rohekas värvilt.
Ma ei tea, kas see kuidagi seotud on, aga mainin ära. Alates kolmandast päevast kui piim tuli, muutus laps ka väga rahutuks, rinna otsas karjub ja sööb vaheldumisi, söötmised kestavad meil ca 2-3tundi. Pool minutit imeb, siis karjub. Aga rinda tahab ja otsib, kuid miski vaevab. Eeldan, et gaasid. Krooksutan ja võimlen taga ja siis jälle annan rinda ja nii päevad läbi. Piima on samas palju. Imemisvõte on minumeelest korras. Olen enne teda 2 last imetanud ja esimest korda gaaside probleemi ees ja ka sellise kakamise murega. Kaalu on võtnud hästi juurde, 2 nädalaga oli ligi 600g kosunud. Kas see kakamine on seotud pideva rinna imemisega?
Aitäh!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiima saav laps võib esimestel kuudel kakada pärast igat toidukorda, st kui laps imeb rinda iga paari tunni järel, võib ta kakada 12 korda ööpäevas. Rinnapiima saava beebi kaka peaks olema kollane puderjas ja hapuka lõhnaga. Kirjutate, et lapse kaka on roheline ja limane. Gaasivalu tekivad tavaliselt 3. elunädalal ja ega nende vastu ühtki hea rohtu ole, gaasivalud vähenevad lapse kasvades, st parandab vaid aeg. Vaatamata sagedasele kakamisele on laps kaalus hästi juurde võtnud, st piimakogus on kasvamiseks piisav. Punane haudunud pepu võib lapse muuta rahutumaks, sest see võib tekitada talle valu ja leevenduseks laps tahabki tihti rinda imeda.
Vahel aitab gaasivalude ja rohelise kaka vastu, kui ema välistab oma menüüs paariks nädalaks muna ja piimatooted.
Haudumuse vastu soovitan proovida kas LA ROCHE-POSAY CICAPLAST BAUME B5 NAHAPALSAMI või LINOLA NAHAKAITSEPALSAMI

Lugupidamisega,
Tiia Voor