Laps ei taha kakale minna potile 29.10.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
On väga vaja nõu, mida 4 a. tüdrukuga edasi ette võtta, et teda aidata ja lahendada probleem, mis kestab juba 2 aastat, nimelt keeldub minemast potile, kui tuleb kaka häda, paneb jalad risti ja kogu jõust surub kakat tagasi. Tihti hüsteeritseb ka ja muidu on ka väga tujukas persoon. Oleme kõik enda teada olevad võimalused läbi proovinud, rääkinud ja seletanud, laps saab kõigest aru ja võib ise loengut maha pidada, aga kui tegudeni jõuab siis on jälle null. Me ei saa enam aru, kas see on jonn või miskit muud. Perearst soovitas Forlaxi, seda anname, aitab, et teeb kakat pehmemaks. Laps on iseseneset õrna närviga, väga tundlik, räägib hästi, saab aru ka hästi, arstide poole pole selle probleemiga pöördunud, mõtlesime, et vanusega peab lahenema. Laps ise ütleb, et tal ei ole valus, kui kaka hakkab tulema, kuigi ise tihti nutab ja ütleb, et ei tahagi, et see välja tuleks. Lasteaias ei käi, vanaemaga kodus, kui vanemad on tööl. Kodus on hea õhkkond, tülisid ei ole. Olen väga tänulik, kui annate nõu, mida oleks tark teha sellises olukorras.
Ja veel üks küsimus, mida teha, kui laps tahab lastega mängida aga võõraid täiskasvanuid kardab, aasta või kaks tagasi lausa nuttis ja rääkis võõrastele, et läheksid kõik ära! Praegu on parem, vähemalt ei karju, lihtsalt läheb ema selja taga, aga siiski julgust on vähe.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kakamisest keeldumine tekib tavaliselt pärast seda, kui laps on tundnud kakamisel valu, näiteks kõhukinnisuse tõttu. Ega ühtki väga head probleemi lahenduse varianti polegi. Perearsti soovitus on asjakohane, sest siis on kakamass pehme ja väljutamine ei tekita valu. Pikemaajaliseks kasutamiseks sobiks ka Duphalac, arvestusega 2 milliliitrit lahust ühe kilogrammi kehakaalu kohta päevas.Kui laps peaks jälle tundma valu, hakkab uuesti kinnihoidmine.
Aidata võib positiivne tagasiside, st näiteks teha kalender, kuhu laps saab kleepida päevade eest, mil laps kakab potti, kleeps ja kui kokku on saadud näiteks 5 järjestikkust kleepsu, teha lapsele väike preemia. Lihtsalt rääkimine või probleemile tähelepanu juhtimine ei aita.
Kirjast saan aru, et laps ongi tundlikuma närvisüsteemiga, mis võib kakamiset keeldumist süvendada, seepärast ehk oleks hea ka nõus pidada lastepsühholoogiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor