Beebi peakuju 23.09.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures om beebi peakuju pärast. Sündides oli lapsel paremal pool hemotoom ja nyyd on pea kuju väga lopergune/lame, paremalt kõrgem ja casakult rohkem väljaulatuv. Viimase kuu jooksul olen märganud ka parempoolsesse kuklasse tekkivat lohku, mis ajaga süveneb (lisasin pildi). nuttes paneb laps sageli käed kuklale ja aeg-ajalt tundub, et tal oleks kukla osas justkui valu/ebameeldivus. tugevalt on mõlemal pool kuklas tunda ka lümfisõlmi.
Perearsti kommentaar on, et mõne lapse pea lihtsalt ongi lame ja nii ongi... Kas on veel mõni spetsialist kellega võiksin/peaksin konsulteerima?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapse pea kasvab ja muutub üsna suuresti esimese eluaasta jooksul. Peakuju võib oleneda näiteks sellest, millisel küljel eelistab laps olla, Perearst peab lapse pea kasvamist jälgima ja kui tema arvates ei ole praegu muretsemiseks põhjust, ei oska ma mina piltide põhjal midagi praegu lisada. Kui peakuju ebasümmeetrilisus ajaga suureneb, peab kontrollima, kuidas toimub koljuluude õmbluste (nii nimetatakse koljuluude vahelist ala) luustumine. Võiks vaadata ka, kas lapse peahoid on otse, st kas vabas olekus otse vaadates on pea ilusasti otse või kipub ta pead enam ühele poole hoidma, sest ka näiteks lihaspinge võib põhjustada pea ebasümmeetrilist kasvu.
Lümfisõlmed on lastel kuni 10 eluaastani tuntavad kaelal, kuklas, kõrvatagusi, kaenla all, kubemes. Kui sõlme suurus jääb alla 1 cm ja see pole valulik ning on pehme, on tegemist normiga. Kuna laste immuunsüsteem areneb ja lümfisõlmed on üks selle osa, siis ongi lastel lümfisõlmed suuremad kui täiskasvanutel.

Lugupidamisega,
Tiia Voor