Beebi naba paranemine 31.08.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Sooviks küsida lapse naba kohta. 1 kuu kontrollis käies öeldi, et paranemisfaasis ja puhastada saialille tinktuuriga ja kuivatada hoolega ja hoida kuivana. Mähkmest väljaspool ja anda õhku. Oleme kõike nii teinud aga tundub siiski, et ei parane naba hästi. Ei leia kuskilt ka infot, kaua on normaalne paranemine ja kas peaks juba olema paranenud või see oleneb ka lapsest? Nabaväät tuli ära 20.07.2020 ehk 10 päeva peale sündi. Kas peaksime panema ehk peale hoopis briljantrohelist, et naba kiiremini paraneks nagu vanasti? Läheme uuesti arstile 2 kuu kontrolli järgmisel nädalal ja siis saame üle näidata. Põletikulisi koldeid ega sümptomeid nagu ei ole. Punetust ja veritsust ka ei esine. Veidi immitseb sellist koevedelikku aga paneb siiski muretsema. Lisan veel, et laps rinnapiimatoidul. Laps ise tunneb ennast hästi ja on rahulik ja rõõmus.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pildi järgi võiks arvata, et lapsele on tekkinud nabagranuloom, st nabahaava paranemist takistab pehme koeline vohand. Üldreeglina paraneb nabahaav kahe nädalaga pärast nabaväädi äralangemist. Põhjust, miks mõnel beebil selline vohand kujuneb, ei teata. Granuloom ei tekita lapsele vaevusi, kuid sinna võib mõnikord tekkida põletik. Väga õige on hoida naba kuivana, kuid granuloomi raviks saialille tinktuurist ei piisa. Granuloomi peitsitakse hõbenitraadi ("põrgukivi") lahusega või tehakse krüoteraapiat vedela lämmastikuga ja vohand kootub ning kaob. .

Lugupidamisega,
Tiia Voor