Hammaste välja kukkumine 17.07.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel hakkas 2a 1k vanuselt üks esimene alumine hammas loksuma ning kuu hiljem tuli see ära. Mõtlesin, et ju oli ära löönud ning sellepärast tuli ära. Hambaarst ei osanud ka sel hetkel midagi öelda ütles vaid, et tuleb ära, alt uut hammast tulemas ei ole. Nüüd kui laps oli 2a 3k avastasin, et selle tühja koha kõrval olev hammas ka loksub ning tundub, et seegi tuleb ära. Olen pannud nüüd uue aja lastehambaarstile ja perearstile, lootes saada mingit põhjendust või arusaama miks selline asi toimub. Äkki oskate teie öelda, millest see võib tulla või mida uurida/kontrollida. Ei ole kuulnud teistelt sellise probleemi kohta. On see normaalne või viitab mingile muule probleemile/ aine puudusele?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Keeruline on ilma last nägemata aevata, milles võib põhjus olla. Võib olla on igemetes põletik või mingi muu infektsioon, mis põhjustab hammaste väljalangemist. Lisaks peaks veel teadma vastuseid küsimustele
Milla lapsel hambad lõikusid?
Milline on lapse su hügieen, kas pesete lapse hambaid kaks korda päevas?
Kas laps sai kahel esimesel eluaastal rahhiidi profülaktikaks D-vitamiini?
Kas laps on siiani olnud terve või on tal mingi krooniline haigus või põeb sageli?
Kas laps imes/imeb lutti?
Kas lapse hambad on terved või on neil kaariest?
Jne, Jne..?
Laste hambaarst on parim spetsialist, kes oskab anda hinnangu lapse suu ja hammaste kohta ning vajadusel suunab edasi uuringuteks.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

.