5 aastase teeb voodi/püksi 05.07.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mure on oktoobris 5 aastaseks saava poisslapse pärast,kes pissib koguaeg pûksi.See on lihtsalt juba kohutav...ta teeb pûksi ja siis vahepeal on juba paarkûmmend minutit hiljem uued pûksid märjad.Môni päev on 1,2 paari pûkse aga enamus ajast 6-7 paari neid pûkse.Lasteaias olles on harva pûksid märjad.
Lisaks teeb ta ka ôôsel voodi,vahepeal ajasin teda ôôsiti ûles ja käisime pissil siis oli hommikuks voodi kuiv.Aga nûûd ärkab ta ise ûles aga nädalas 1-2 korda juhtub seda ikkagi.
Minu arvates nii vana laps ei tohiks enam pûksi teha?
Mis vôib seda pissimist pôhjustada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni 5-aastaseks saamiseni on öine voodimärgamine veel arenguline omapära, aga uriinipidamatust lastel pärast 5-ndat eluaastat kutsutakse enureesiks (Enuresis ld k). Mõnel lapsel areneb põiefunktsioon välja hilinemisega ja laps ei tunneta põie täitumist või on vähenenud põie funktsionaalne maht ja põielihased on ebastabiilsed. Sageli on enurees päriliku eelsoodumusega, st mõnel lähedasel on olnud lapsena sama probleem.
Lapsele tuleb iga paari tunni tagant meelde tuletada, et peab minema pissil. Enureesi korral võiks poiss istuda pissimisel potile ja nii, et jalad toetuksid alusele ning potil istudes peaks püüdma rahulikult pissida, mitte kiirustades tegema ühe "sirtsu". Paar tundi enne magama minemist ei tohiks enam vedelikku tarbida, aga eale vajaliku vedelikuhulga peab laps päeva jooksul varem ära jooma. Enne voodisse minemist peab käima pissil ja vahel aitab ka ca 2-3 tunnise une järgi äratus pissimiseks.

Kui aga 5-aastaseks saanud lapsel ikka püsivad pissimise probleemid võiks esmalt nõus küsida perearstilt, kes vajadusel suunab edasi laste neeruarstile. Infot enureesi kohta võite leida https://www.kliinikum.ee/wp-content/uploads/2019/12/kui_teie_lapsel_on_enurees.pdf ja https://kuivaks.ee/enurees/ ja http://www.lastehaigla.ee/public/infotekstid/Juhendid_ja_teabematerjalid/Enurees.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor