Beebi käitumine 29.05.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen väga mures, kuna laps on sünnist saadik väga rahutu ja jorisev ja virisev olnud, miski talle kunagi ei meeldi ja ainult röögib, laps saab kohe 6kuuseks, mulle on see väga kurnav ja ei tea mida ette võtta, kas on mingi vereanalüüs mis perearst saaks teha, et ma saaks talle öelda, et näha kas äkki mingi vitamiini puudus või miski muu näitaja?

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuna imik rääkida ei oska, siis tema suhtlusvahendiks ongi nutt. Kuuekuune imik võib ööpäevas nutta 2-2,5 tundi.
Tavalised nutu põhjused on väsimus, tühi kõht, märg mähe, vale temperatuur. Nutu korral mõelda ja vaadata, ega eelnimetatud põhjused tekita nutmist. Vahel ei oska lapsed pärast ebamugavustunnet ise rahuneda ja vajavad sellesk vanemate abi. Mõnele lapsele sobib rahunemiseks nahk-nahaga kontakt, mõnele lihtsalt süles hoidmine, mõnele tasane kiigutamine, mõnele rahulik muusika või laul.
Kuuekuuselt lõikuvad esimesed hambad ja juba enne seda võivad igemed valu teha ning laps seetõttu nutab rohkem.
Kas seedimine on lapsel korras, mida laps sööb - rinnapiima või piimasegu?
Kui laps võtab kaalus hästi juurde, peaümbermõõt vastab vanusele, tema areng on eakohane (kuuekuune võiks pöörata niis seljalt kõhule kui kõhult seljale), tal pole palavikku, kõhulahtisust, oksendamist, toidutagasiheidet, gaase (kaks viimast on enamasti esimese kolme elukuu probleemid ja võiksid olla kuuendaks elukuuks taandunud), siis suure tõenäosusega pole nutu põhjuseks haigus.
B-12 vitamiini puuduse korral kirjeldatakse ka liigset nutmist, B-12 vitamiini taset saab määrata vereanalüüsist, aga selleks tuleb teha kindlasti veeniverest proov, näpuotsast võetud analüüsi ei saa usaldada.
Kui nuttu on üle kolme tunni ööpäevas, võiks konsulteerida lastearstiga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor