Lapse palavik 27.03.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 1.7 aastane , 2 nädalat tagasi oli palavik 37.8-38.5 ,mis kestis umbes nädal . Arst vaatas lapse üle ning ütles, et lapsel kõrvas põletik ja kurk punane , võtke põletiku rohtu . 3 päeva pärast oli Tartus kuulmekeskuses aeg , ning seal öeldi ,et kõrvas pole mingit põletikku ,rohtu võtma ei pea . Nüüd on taas palavik 37.6 . Uriiniproovist tuli välja ,et Erütrotsüüdid kõrged ning Baktereid mõõdukalt , arst kirjutas välja Bactrimi siirupi . Muid haigusnähte lapsel pole
Mida see uriiniproov täpsemalt räägib ?
Kuna arst eelmine kord kirjutas kergekäeliselt põletiku rohu , tahaks seekord veenduda ,et ei ole see niisama

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tavaliselt on põletiku korral uriinianalüüsis leukotsüüte ja vahel ka lisaks erütrotsüüte. Bakterite olemasolu viitab ka põletikule. Uriinianalüüsi juures on väga oluline, et selle võtmine oleks korrektne, see tähendab enne võtmist on lapse alakeha pestud veega puhtaks ja anum kuhu uriiniproov kogutakse oleks puhas. Näiteks ei sobi potti pissimine ja siis sealt proovi võtmine. Ideaalis peaks uriini analüüsima ca 2 tunni jooksul pärast võtmist. Kui tegemist on neeruvaagnapõletikuga ehk püelonefriidiga, on uriinianalüüsis rohkelt leukotsüüte ja baktereid ja kaasub enamasti kõrge palavik. Põiepõletiku korral võib olla uriinileid vähene ega pruugi olla kõrget palavikku. Ketokehad võivad uriini tekkida palavikuga, aga ka näiteks kui laps on söönud ja joonud vähem.

Püsigem kodus ja olgem terved.
Tiia Voor