11 aastase lapse isu ja 4 aastase ninaverejooksud 10.12.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Minul on kaks muret.

11 a poisi toitumine. Poiss on 1.37 ja kaalub 30 kg. Käib jalgpallitrennis 4 korda nädalas. Ta on väiksemat kasvu poiss. (Ma ise pole ka väga pikka kasvu ja isa ka mitte)Õpetaja on koolis öelnud, et ei söö koolis lõuna ajal väga midagi ja kodus on ka nigel sööja. Sööb vahest päris hästi, vahest mitu päeva ei teagi millest toitub. Kuidas saada laps normaalselt sööma? Toitumisnõustaja juurde? Kui olen küsinud, miks ta ei söö, ütleb, et pole isu siis.

4 aastasel poisil on tihti ninaverejooksud, need algasid kahe aastaselt umbes( Väiksemana kui ta kõndima hakkas on ta tihti kukkunud ja pead ära löönud, kas sellel võib seos olla?, tavaliselt lōpeb see 5-10 min jooksul kui ninast on tulnud suur vereklimp. See juhtub tavaliselt öösiti magamise ajal. Vahest tuleb kaks kolm ööd järjest vahest tuleb kahe nädala vahet või isegi kuu on vahet. Tal lõigati adenoidid ära ja mõtlesin, et ehk sellega seoses jäävad verejooksud ära, aga ikkagi tulevad need. Mida teha? Kas peaks vereuuringut tegema perearsti juures?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on isutu, siis üheks põhjuseks võib olla toidukordade vahelised näksimised või magusate jookide (kaasa arvatud näiteks maitsestatud jogurtid, piimatooted) joomine. Nii rikutakse söögiisu ja toidukorra ajal ei tahagi poiss süüa. Seega esimene reegel kindlad toidukorrad ja nende vahel janu kustutamiseks vaid vesi. Kui laps on valiv toitude osas, siis peaks ikkagi tema menüü koostama niimoodi, et ta saaks iga päev piimatooteid, liha/kala, teraviljatooteid ning puu- ja köögivilju. Menüü koostamine võib osutuda keerukaks, kuid ehk leiate abi toitumine.ee leheküljelt. Seal saab ka teha menüü analüüsi, kus antakse soovitused edasise menüü koostamiseks.
Sagedaste ninaverejooksude korral soovitan kõrva-nina-kurguarsti konsultatsiooni, aga sinna minemiseks vajate perearsti saatekirja. Seega esimese sammuna peaks poiss minema perearsti juurde. Vahel on verejooksude põhjuseks nina limaskesta kuivus, mille vastu saab abi meresoolalahusega loputamisega ja apteegis on müügil nina limaskesta niisutavad, pehmendavad vahendid (näiteks Rinopanteina). Vahel on aitab verejooksude vastu nina veresoonte koaguleerimine, mida teeb kõrva-nina-kurguarst. Kui verejooks ei taha kinni jääda, on apteegis müügil hemostaatilised käsnad ja Emofix salv, millega verejooksu lõpetada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor