4,5 kuuse beebi öine magamine 26.11.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Beebi ööuni on muutunud rahutuks viimase kahe nädala vältel.
Kui ta varasemalt magas ilusti 2 või 3 tundi jutti, siis nüüd ta ärkab iga 1,5 tunni tagant. Ta on kaks korda selle 4 kuu jooksul maganud ka 6 tundi jutti omas voodis.
Ma esmalt kirjeldan meie ööpäevast rütmi.
Voodist üles tuleme kell 9 või 10, siis mängime ja oleme niisama. Kell 11 ja midagi teeb pooletunnise uinaku. Seejärel oleme 2 tundi jälle üleval, siis jalutame käruga õues ning heal juhul teeb ta 3 tunnise uinaku (on ka 4 tundi maganud). Siis oleme jälle 2 tundi üleval. 7 ajal teeb poole tunnise uinaku. On ka vahele jätnud seda. Ja viimased päevad oleme proovinud teda kella 21.00st ööunne panna. Alguses ta läks ööunne kella 22st ja siis see aeg liikus aina hilisemaks, kui ta kell 12 öösel ööunne läks. Ja siis tundus asi juba hapu,jonnis palju ja oli vist üleväsinud.
Aga igastahes proovime kella 21.00st teda magama panna, siis hakkab üks suur magamapanemine draama pihta. Oleme ainult rinnapiima joojad ja lutti sõber pole me üldse. Kell 21.00 annan siis ka süüa. Pärast seda kussutan ta teki sees süles magama. Magab pool tundi, ärkab üles ja kussutan ta uuesti magama teki sees süles. Karjub ja punnitab ka meeletult. Lutti proovin ka talle suhu panna, sest sellega ta jääb kiiremini magama, kuigi ta selle magamajäädes kohe välja kukutab. Pool tundi kulub ta magama saamisele. Siis magab ta ainult 5 kuni 10 min. Siis annan rinda, jääb magama rinna otsas. Tõstan ta alati tema enda voodisse. Siis magab jälle tunnikese. Kussutan ta süles tekiga, koos luttiga jälle magama. Jonnib meeletult. Kell 24.00 saan ta ikkagi alles ööunne. Kell 2.00 ta jälle ärkab, annan süüa. Jääb ilusti magama rinnaotsas, tõstan voodi ja siis ta hakkab iga 1,5 tunni tagant ärkama. Voodis lutti pakkudes hakkab lihtsalt karjuma. Pean ta jälle sülle võtma ja kussutama. Koguaeg ma süüa ei paku, proovin iga kolme tunni tagant anda. Muidu andsin talle iga 2 tunni tagant süüa. Muu osa ma kussutan teda lihtsalt.
Varasemalt ta nii tihti ei ärganud öösel. Andsin ilusti rinda ja magas kuni järgmise söögikorrani. Hommiku kella 6 või 7 ajal jätan ta enda kõrvale voodisse. Tundub nagu ta magaks paremini meie vahel aga siis ei maga ise nii hästi.
Päeval on ta rõõmus ja tore laps, kaalub üle 8 kg, ilusti võtnud kaalus juurde. Haige ta pole olnud.

Kas ma toimin kuidagi valesti temaga, või on see harjutamise ja harjumise asi? Lihtsalt endale hakkab mõjuma see magamatus. Ma tõusen üles, võtan ta voodist, kussutan või toidan ta magama, siis panen ta voodisse tagasi ja endal kulub magama jäämisele tükk aega.
Aga mina minaks, see polegi nii oluline. Kuidas ma saaks ta varakult rahulikult ööunne saata, et ta nii tihti ei ärkaks ?

Uus trikk on muidugi keeramine seljalt kõhuli, hambaid veel pole aga jubedalt sügab, mille tagajärjel ila hakkab voolama. Näpud on ta põhiline asi, mille kallal ta maiustab. Alati keelame tal seda teha.
Ja kakab iga 2 päeva tagant. Gaasitan teda iga söögikorra järel ,va. öösel. Ja gaasid tulevad ka tagant poolt kenasti välja, vahest aitan veidi tema jalgadega surudes kõhule.
Lisatoitu ta veel ei saa, plaanis on lähipäevil proovida.

Tänades ette ja ilusat soovides,

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uneprobleemid on laste sagedased. Laste uneaeg on väga varieeruv indiviiditi. Rahutu uni, mis võib olla põhjustatud ka mingist arengu etapist, möödub. Uni kulgeb ka ühe magamise ajal tsüklitena, see tähendab sügav uni vaheldub virgumistega. Unetsükkel on seda lühem, mida väiksem on laps. 4-kuusel kestabki üks unetsükkel ca 20-30 minutit. On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest, kuigi ta võib natuke häält teha ja niheleda enne uuesti magama jäämist. Kui aga miski häirib lapse uinumist, hakkab ta nutma ja tahab lohutust rinnast. Laps peaks jääma magama samas kohas, kus toimub ärkamine, nii lapsel kergem ise uuesti uinuda. Seega kui laps uinub kussutades teki sees, aga virgub voodis, siis on tal raskem uuesti uinuda ja uni jääbki lühikeseks. Vahel aitavad ka uinumisrituaalid, mis tekitavad lapses turvatunde. Näiteks magama jäämiseks üks laul ja silitamine, aga laps on omas voodis. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht võiksid olla üks ja sama. Magamistuba olgu pime-hämar, õhurikas ja 20-22 kraadi.
Rinnapiima saavad lapsed võivad tahta sagedasemast toitmist ja kui nad on harjunud magama koos emaga ning saama ka öösel mitu korda rinda, siis see võib olla üks põhjus, miks laps magab rahutult. Rinda saav laps võib öösel kasutada rinda lihtsalt lutina, mis rahustab ja tegelikult pole laps näljane. Pärast 6. elukuud ei pea enam laps tingimata öösel piima saama, ta võib olla öösel kuni 6 tundi ilma söömata.
Lapse normaalse arenguga kaasneb näppude ja asjade suhu panemine, Käte suhupanemist ei pea keelama.
Kui laps areneb ja on päeval rõõmus, siis ilmselt teda lühikesed uned ei häiri, küll aga mõistan teie muret rahutute ööde pärast, kuid teadke, et need mööduvad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor