Beebi nabapõletik 03.06.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Esimesel lastearsti visiidil, kui laps oli 7 päeva vanune, tõmbas arst nabaköndi ära. Pärast seda (nüüdseks 3 nädalat hiljem) on lapse naba olnud põletikutunnustega. Perearsti soovitusel oleme seda puhastanud 2x päevas vesinikuga ja peitsinud briljantrohelise/saialille tinktuuriga. Naba aga ei näi paranevat, on endiselt punane ja tundub paistes. Ebameeldivat lõhna ega mäda ei näi erituvat. Nüüd näib punetus laienevat (vt pilt). Üldiselt näib lapse käitumine tavapärane, sööb isuga ja kõht käib korralikult läbi, ei esine liigset nuttu või rahutust. Küll on tekkinud gaasivalud ja esinenud oksendamist/toidu tagasiheidet ning laps on söömisel veidi rahutum, kuid ei midagi ülemääraselt muretsemapanevat. Perearsti ei ole ônnestunud kätte saada ja järgmine visiit on kokku lepitud alles nädala pärast.
Olen väga mures, kuna ei oska naba seisundit ise hinnata, kas tegemist võib olla normaalse paranemisprotsessi või ohtlikuks kujuneva põletikuga.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei saa pildi järgi midagi otsustada. Kui ei ole eritist nabaköndist ja selle ümbrus on punetuseta, siis pole seal tugevat põletikku. Vahel tekib naba sisse granuloom, mis takistab naba paranemist, aga see on näha punetava "liiglihana", seda pole vähemalt fotolt näha.
Naba puhastamiseks soovitatakse kasutada füsioloogilist lahust ja saialille tinktuuri. Kas naba vajab kaks korda päevas puhastamist, kuna sinna ikkagi tekib mingi koorik või eritis? Võib-olla polegi vaja 2 korda päevas puhastamist?

Lugupidamisega,
Tiia Voor