Lapse nohune nina 28.10.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

3 kuu vanusel lapsel on juba rohkem kui kuu hommikuti ninas suured-paksud kollid. Ma ei ütleks, et lapsel nohu on, sest päeval ja öösel ta ei "lörise" aga hommikuti on kuulda, et kollid takistavad läbi nina hingamist. Igahommikune protseduur on natuke rinnapiima ninna ja siis rhinomeriga tõmbame välja. Enamasti õnnestub hommikuti nina ilusti puhtaks saada aga vahel jääb väike lörin siiski sisse. Tajun, et kuskil on veel kollid, kuid rhinomeriga neid kätte ei saa.
Perearsti poole olen selle probleemiga loomulikult pöördunud, kuid paraku on ainsaks soovituseks jäänud see, et me peaksime kodus rohkem tolmu pühkima märja lapiga... no ma ei tea, kodu on meil keskmisest puhtam ma usun.
Ma olen üsna kindel, et selline igahommikune lörisemine ja suurte kollide ninast välja imemine ei ole siiski päris normaalne. Mida me saaksime teha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Nina võiksite loputada meresoollahuga.
Rinnapiim sisaldab küll palju kasulikke aineid, aga samas on ka see hea sööde mikroobidele ja kuivamisel tekitab ise koorikuid.
Ei usu, et Teie kodus on põhjus, kindlasti on see puhas, aga väikese imiku ninakäigud on kitsad ja seepärast tekib ka enam nohinat kui suurematel lastel.
vahel on põhjuseks ka see, et lapsel on toidutagasiheide, mis on täiesti normaalne nähtus väikestel imikutel. Aga selle ajal võib väike osa piima sattuda ninaneelu ja see ärritada nina ning tekitada sinna kollikesi. Toidutagasiheide väheneb lapse kasvades ja kui laps hakkab saama tahket toitu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor