Lapse kasv 26.10.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on mure oma aasta lõpus 5 aastaseks saava tütre kasvu pärast. 1 aastaselt oli ta 74,5 cm, 2 aastaselt umbes 84,5cm, 3 aastaselt umbes 91 cm, 4 aastaselt 97 cm. Hetkel on ta umbes 104 cm. Mulle endale tundub, et ta kasvab aeglaselt. Ise olen 172 cm ja isa 180 cm. Väiksemana oli tal pidev probleem ka kaaluga, kuid tänaseks on tal väga hea isu ja kaalub 16,5 kg. Ise on lõbus ja areng on enamvähem eakohane, saab ainult natuke logopeedilist abi mõndade häälikute õigel hääldamisel. Ise on ta terane ja nutikas. Beebina arenes ka pigem aeglasemalt kui teised temavanused, aga meie perearst ei ole millegi üle muret tundnud. Tal on eluaeg ka hemoglobiin pigem madal olnud, hetkel on see 110., alumise piiri juures. Sööb tervislikult ja mitmekesiselt. Kas ma peaksin mõne eriarsti vastuvõtule minema temaga või ei ole suurt põhjust muretsemiseks? Ise kasvasin ka muidu hoogsamalt alles murdeeas ja see oli mul teistega võrreldes palju hiljem. Veel on tal peaaegu terve elu olnud kõht pigem kinnisepoolsem, saab häda ilusti iga päev tehtud, aga kipuvad pabulad olema, hetkel aga on see mure ka justkui kadunud. Ise olen kinnisemat kõhtu seostanud d vitamiini juurde andmisega. Palun adke mulle nõu.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse kasv on liikunud alates 3. eluaastast kogu aeg ühtlases tempos ja see on liikunud kaalu-kasvugraafiku ühes "koridoris". Tema oodatav lõplik pikkus on 169 cm +/- 8 cm, st 161-177 cm. Kui ka Teie pikkuskasv on olnud lapsepõlves aeglasem, siis ilmselt on see nii ka Teie lapsel. Seega momendil ei pea pikkuskasvu pärast muretsema.
Kui tal on eluaeg olnud hemoglobiin madalam, kas siis selle põhjusi on uuritud. Näiteks kas tegemist on rauavaegusega, mingi muu põhjusega? Seda võiksite arutada oma perearastiga.
Kõhukinnisuse sagedaseimaks põhjuseks on dieedivead. Suurendage menüüs juur- ja puuviljade osakaalu, eriti hästi toimivad kõhukinnisus korral punapeet, õun, pirn, mustad ploomid. Vähendage saia- ja rõõsa piimatooteid, nende asemel pakkuge karahelbeid, hapendatud piima tooteid. Kõhukinnisuse kohta saate lugeda https://haiglateliit.ee/wp-content/uploads/2015/03/kohukinnisus_LK.pdf

Lugupidamisega,
Tiia Voor